Yerli Üretim Güvencesiyle Case T-Serisi Kazıcı Yükleyiciler, Operatör Deneyimini Üst Seviyelere Taşıyor

TürkTraktör’ün 2013 senesinden bu yana iş makinaları pazarına sunduğu ve bu yıl başında Ankara fabrikasında üretimine başladığı CASE marka T-Serisi Kazıcı Yükleyiciler, ön tekeri küçük 580ST ve dört tekeri büyük 695ST olan 2 farklı modeli ve farklı çalışma şartlarına uygun teknolojisi ile operatör deneyimini üst seviyelere taşıyor.

Yakıt Ekonomisi Sunan Motor Teknolojisi

T Serisi kazıcı yükleyiciler için özel olarak tasarlanan, 4.5 L silindir hacmine sahip FPT marka motorlar yüksek bir motor gücü üretirken, yakıt tüketim değerlerini ise daima minimum düzeyde tutuyor.

T Serisi’nde kullanılacak olan FPT marka motorlar, yüksek basınçlı Common Rail yakıt püskürtme sistemi, kademeli yakıt enjeksiyonu ve elektronik kontrol ünitesi ile sektörde bilinen diğer mekanik yakıt enjeksiyon sistemine sahip motorlardan ayrılıyor. Mekanik yakıt enjeksiyon sistemlerine göre yakıtın yaklaşık 5 kata kadar daha yüksek basınçta sıkıştırıldığı Common Rail yakıt enjeksiyon teknolojisinde, yakıt çok daha iyi buharlaştığı için yanma verimi bir hayli yüksek oluyor.

Yüksek basınçta sıkıştırılan yakıtın silindirler içine ne zaman ve ne kadar miktarda gönderileceğine ise motor üstünde bulunan elektronik bir bilgisayar karar veriyor. Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) adı verilen bu parça, motor üstünden topladığı yakıt sıcaklığı, dış hava sıcaklığı, rakım seviyesi, yağ sıcaklığı gibi pek çok farklı veriyi değerlendiriyor ve her piston hareketinde ideal zamanda, ideal miktarda yakıtı silindirler içine gönderiyor.

Depodaki her bir damla yakıtın, yüksek yanma sıcaklıklarında mekanik enerjiye dönüştürülmesiyle 580ST modelinde 97 hp; 695ST modelinde ise 110 hp motor gücü üretilebiliyor.

İtiş gücü ve koparma kuvvetlerinin arkasındaki en temel kriter olan motor torku konusunda ise 1400 d/d gibi düşük motor devirlerinde 580ST modelinde 453 Nm; 695ST modelinde ise 516 Nm ile pazarın en yüksek tork değerleri T Serisi kazıcı yükleyiciler üstünde sunuluyor.

T Serisi kazıcı yükleyicilerde hava emiş sistemi olarak kullanılacak olan ‘intercooler entegreli turboşarj ünitesi’ sayesinde silindir içine her bir çevrimde daha fazla hava çekilebiliyor. Böylece içeri çekilen daha fazla oksijen ile yakıtın daha verimli bir biçimde yanması ve her bir damla yakıttan daha fazla enerji elde edilmesi garanti ediliyor.

 

Viskoz Gövdeli Soğutucu Fan Ayrıcalığı

T Serisi kazıcı yükleyicilerde soğutma sistemi üstünde altı farklı radyatör yer almakta. Bunlar sayesinde de tüm sıvılar ideal çalışma sıcaklıklarında sabit olarak tutuluyor. Radyatörler üstünde hava akışını sağlamayı başaran soğutucu fan ise standart donanım olarak viskoz gövdeli yapısıyla sunuluyor. Viskoz gövdeli fan, motorun soğuk olduğu ilk marş esnasında devreye girmeyerek motorun hızlı bir biçimde ideal çalışma sıcaklığına ulaşmasını sağlıyor. Fan, motorun soğuk olduğu durumlarda devreye girmediği için motor üstünden lüzumsuz bir güç ve yakıt tüketimi de meydana gelmiyor.

 

Hassas Bir Kullanım Sunan Dayanıklı Güç Aktarma Sistemi

T Serisi kazıcı yükleyicilerde 4 ileri 3 geri vitese sahip Powershift şanzıman kullanılmaktadır. Hem otomatik hem de manuel vites kullanım özelliğini taşıyor şanzıman içerisinden ideal vites dişli oranları ile vites geçişleri hassas ve seri bir biçimde gerçekleştirilebiliyor.

Ağır hizmet uygulamaları için özel olarak üretilmiş olan akslar, çetin çalışma zeminlerinde yüksek dayanıklılık ve üstün çekiş gücü oluşturuyor.

Kar, yağmur, çamur gibi kaygan ya da mıcır gibi gevşek çalışma zeminlerinde patinajı ve tekerleklerdeki çekiş gücü kaybını önlemek amacı ile diferansiyel kilitleri her iki model üstünde de standart donanım olarak sunuluyor. 580ST modelinde operatör tarafından devreye alınabilen ‘%100 kilitli tip diferansiyel kilidi’ yer alırken, 695ST modelinde ise otomatik şekilde devreye girip-çıkan ‘sınırlı kaydırmalı diferansiyel kilidi’ bulunuyor.

Debi Paylaşımlı Hidrolik Sistem Tasarımı

T Serisi Kazıcı Yükleyicilerde kullanılacak olan değişken debili pistonlu pompa, yük algılama özelliği sayesinde sisteme yalnızca ihtiyaç anında ve gerekli olan miktarda hidrolik yağ gönderiyor. Böylece makine üstünden lüzumsuz güç tüketimi meyden temel gelmezken, yakıt tasarrufu da artıyor.

Arka kazıcı bomun eğimli tasarımı ile daha derin ve dik kazı imkânı sunan T Serisi, kamyona yüklemelerde daha optimum bir erişim sağlıyor. Bom üstündeki ilave kaynaklı plakalar kazı esnasında bom üstüne gelen yüklere karsı ekstra dayanıklılık oluşturuyor.

Standart sunulmakta olan teleskopik arm ile beraber 580ST modelinde 5.6 m, 695ST modelinde ise 5.8 m’lik kazı derinliğine ulaşılabiliyor.

Kabin içerisinden buton ile kumanda edilebilen hidrolik bom kilidi sayesinde ise operatör, arka kazı grubunu güvenli ve hızlı bir biçimde yol konumu ve kazı pozisyonu arasında yer değiştirebiliyor.

Kullanışlı Ergonomik Kabin Özellikleri

T Serisi Kazıcı Yükleyici kabinlerinde, operatör konforunu maksimum düzeyde tutacak teknolojik ve ergonomik tasarım ayrıntıları yer almakta.

10 adet kabin üstü çalışma aydınlatması ile gece çalışmalarında gündüz rahatlığı sunan T Serisi’nde yan aydınlatmalar yan kazılar için mükemmel düşünülmüş bir detay olarak karşımıza çıkıyor.
360° görüş sunan geniş cam yüzey alanıyla sahada tam hakimiyet sağlanıyor.
Yüksek performanslı ısıtma ve soğutma sistemi ile operatöre her çeşit zorlu iklim şartlarında ideal çalışma şartları sunuluyor.
2 farklı joystick kullanım seçeneğiyle her operatör, alışmış olduğu kullanım modunu makine üstünden seçebiliyor.
İleri-geri ve sağ-sol yönlerde ayarlanabilir joystick konsolları, operatörün istediği oturma pozisyonda çalışmasını sağlıyor. Ayarlanabilir bilek dayamaları ise, bu konforu daha ileriye taşıyor.
Elektro-hidrolik bom kilidi sayesinde operatör yalnızca bir buton yardımı ile arka kazıcı bomu yol konumu için kilitleyebiliyor.
Tek tuş rölanti sistemi, kısa süreli molalarda yakıt tasarrufunu arttırıyor.
Yarım ya da tam pozisyonda açılabilir yan camlar kusursuz bir taze hava akışı sağlıyor.
Havuz tipi paspas, kabin içerisinin hızlı ve kolayca temizlenmesini sağlarken; farklı ve çok sayıdaki saklama bölmesi de operatör için kullanışlı bir ortam sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir