Turp nasıl yetiştirilir?

Turp bitkisi toprak konusunda seçici midir? Düzenli sulanması gerekir mi? Turp yetiştirme ile alakalı bilmeniz gerekli olan her şey.

Turp kazık köklü bitkilerdendir. Ilık ve serin iklimi sever. Çok sıcaktan ve soğuktan hoşlanmaz.

İlkbahar ve sonbaharda bahçenizde boş bulduğunuz yerlere turp ekebilirsiniz. Çok kısa bir süre içinde verim alınabilen bir bitkidir.

Turp yetiştirirken genelde ticari gübre kullanılır. Turplar taze çiftlik gübresinden hoşlanmaz. Çiftlik gübresi kullanıldığı takdirde gerekli olan ölçüde kök oluşturamaz.

TOPRAK SEÇER

Toprak konusunda seçicidir. Nemli ve organik maddelerden yana zengin toprakları sever. Uygun olmayan toprakta yetişen turplarda çatlama, şekil bozukluğu ve tadında acılaşma görülebilir.

Turp tohumları direk olarak toprağa serperek ekilir. Bol ürün almak için gün boyu güneş ışığı alan bir yer seçin. Ancak hafif gölgelik yerler de sorun olmaz.

Gün uzunluğunun turpun çiçeklenmesinde ve büyüklüğünde etkisi vardır. Uzun günlerde bitkinin çiçeklenmesi hızlanır. Çiçeklenme neticesinde da turpların büyümesi durur. Dolayısıyla, uzun günler turp için iyi değildir.

MARULLA YAN YANA EKİN

Bitkiyi düzenli sulamak gerekir. Suyu yetersiz kaldığında turplarda çatlamalar meydana gelir. Sulama sonucu toprakta oluşan kaymak tabakasını kırmak ve büyüyen yabancı otları temizlemek için çapa yapmalısınız.

Hasat olgunluğuna gelen turpları, odunlaşma ve koflaşma olmadan toplamak gerekir. Toprakta uzun süre kalırsa tadı keskinleşir. İçi boşalır.

Turplar yapraklarından tutularak elle sökülür. Toprak nemli olursa bunu daha kolay yapabilirsiniz.

Turpu marulla yan yana ekerseniz lezzetini artırmış olursunuz. Aynı zamanda, fasulye, ıspanak, havuç ve bezelyelerin yanına da ekilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir