Tarım ve Hayvancılığa Yeni Hibe Desteği 2021

2021 senesinde Tarımsal alandan, su ürünlerine, arıcılıktan el sanatlarına, ürün yetiştiriciliği projelerine ve bireysel sulama sistemlerine yönelik yatırımlara ilişkin üretim için makine yardımı, tıbbi yardım gibi hibe destekleri verilmeye devam edilecektir. Doğal kaynakların ve çevrenin koruması ele alınarak gelir düzeyinin yükselmesi, küçük ölçekli işletmelerin güçlendirilmesi, güvenilirliğin artış göstermesi gibi pek çok amaca yönelik desteklenme sağlanacaktır.

Büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorum diyenler kırsal kalkınma destekleri kapsamında hayvancılık destekleri alabilir. Hayvancılık hibe desteklerinde hangi yatırımlara verilecek? Hibe desteği verilmeyecek olanlar hangileridir, hangi iller desteklenecek, büyükbaş hayvancılık hibe desteği koşulları nelerdir tüm merak edilenler yazımızdan ulaşabilirler.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarına % 50 Hibe Desteği Resmi Gazete’ de

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Genç ve kadın çiftçilere kırsal kalkınma ekonomik ve alt yapı yatırımlarına ve bireysel sulama sistemlerine yönelik yatırımlara %50 hibe desteği verilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı yayınlanarak yürürlüğe girdi.

2021-2025 seneleri arasında kırsal kalkınmada tarımsal ve kırsal ekonomik alt yapı yatırımlarına ve bireysel sulama sistemlerine yönelik yatırımlara verilecek % 50 hibe desteğinin müracaat, evraklar, yatırım konuları, destekleme miktarları ve hibe desteğinin tüm ayrıntıları netleşti.

2021/2025 seneleri arasında genç çiftçi ve kadın girişimciler öncelikli olacak biçimde Çiftçilere verilecek Kırsal Kalkınmaya % 50 hibe desteği tüm bilgileri içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Yeni Hibe Desteği Limitleri Belli Oldu
Yatırım konularına göre desteklenecek kapasiteler ve hibe limitleri de belirlenirken,

1000 adet kapasiteli damızlık kaz kümes ve kuluçkahane inşaat yatırımlarında inşaat, makine, alet, ekipman için ödenecek hibe desteği 700 bin lirayı geçemeyecek.
1000 adet kapasiteli ticari hindi kümes inşaatı yapımı, alet, ekipman alımı için ödenecek hibe desteği 200 bin lirayı aşamayacak.
Arıcılık desteklemesinde makine, alet, ekipman için ödenecek hibe desteği 30 bin lirayı geçemeyecek.
İpek böcekçiliği hibe desteği, toplu besleme evi inşaatı, makine, alet-ekipman alımı ve dut bahçesi tesisi yatırımlarında 1 milyon 100 bin lirayı, Toplu besleme evi inşaatı, makine, alet-ekipman alımı yatırımlarında 950 bin lirayı, tekli besleme evi inşaatı, makine, alet-ekipman alımı ve dut bahçesi tesisi yatırımlarında 120 bin lirayı, Tekli besleme evi inşaatı, makine, alet-ekipman alımı yatırımlarında 105 bin lirayı aşamayacak.

Hayvancılık Hibe Destekleri Yılında Hangi Yatırımlara Verilecek?
Cumhurbaşkanı kararına göre; Bu yatırımlar genelde tarım, su ürünleri ve hayvancılık adına yapılmış yatırımlardır. Ürünlerin işlenmesine yönelik sabit yatırımlar tesislerin enerji ihtiyacı, su, gaz ihtiyacı gibi yapılara yatırımları ile destek verir. Yeni açıklanan yönetmeliğe göre bu yatırımlar;

Aile işletmeciliği faaliyetlerini geliştirmek için yapılan altyapı sistemleri,
Arıcılık ve ürünlerine yönelik yatırımlar,
Bilişim sistemleri eğitimi,
El sanatları ve katma kıymetli ürünler,
Hayvansal ve bitkisel orijinal gübre işlenmesi, paketlenmesi ve dondurulmasına yönelik yatırımlar,
İpek böceği yetiştiriciliği,
Kapasite arttırım yardımı, bu çerçevede; teknolojiye yönelik yatırımlardır.
Su ürünleri yetiştiriciliğine yönelik yatırımlar,
Tarımsal amaçlı kooperatif ve birlikler için makine yardım ve park alanları,
Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar,
Tarımsal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, depolanması ve paketlenmesine yönelik yatırımlar,
Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği,

Yatırımcılar, bu kararlar durumunda tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ve kırsal ekonomik altyapı yatırımlarına yönelik ülke genelinde proje kabul döneminde 1 adet proje başvurusu yapabilirler. Bu yatırımlar tarıma dayalı ve kırsal ekonomik alt yapı yaptırımları hakkında çıkarılan tebliğler nihayet yayınlandı.

Hibe Desteği Verilmeyecek Olanlar
Yapılan açıklamalardan yola çıkarak, kırsal kalkınma hibe desteklenmelerinden yararlanamayacak olanlar ise kamu kuruluşlarıyla kamu kaynaklarından finansman sağlamayı başaran, bağlantısı olan gerçek ve tüzel kişiler yararlanamayacaktır. Ayrıca bu kapsamdaki hibe destekleri ve projeleri onay almayacaktır. Denetim ve ceza kapsamında ise, haksız yere istifade ettiği tespit edilen yatırımcılar, 5 yıl süreyle hiç bir desteklenme programından yararlanamayacaktır. Diğer hükümlere bakılarak, desteklenmeye ilişkin işlemler tamamlanıncaya kadar hibe ödemeleri devam eder. Ancak işlemler bittikten sonra KDV muafiyeti dahil hiç bir kamu kurum ve kuruluşlarının faiz niteliği desteklenmelerinden hariç hiç birinden yararlanamayacaktır.

Hibe Desteği Verilecek İller
Bu karara yönelik ekonomik ve kırsal ekonomik altyapı faaliyetlerine ve yatırımlarına girecek iller yukarda belirttiğimiz kırsal kalkınma yatırımlarına uygun verimli olabilecek şehirler belirlenerek projeler incelemeye alınarak, nitelik ve bütçelerine uygun iller seçilerek desteklenme sağlanacaktır. Hibe desteği verilecek olan iller için Tarım bakanlığı fotoğrafı gazetede’ de ekler de yer almaktadır.

Resmi Gazete’de yayınlanan hayvan kredisi ile kararı burdan inceleyebilirsiniz.

Tarım ve Hayvancılık Projelerine %50 Hibe Desteği

Bu projeler, kapasite artırımı, modernizasyon ya da teknoloji yenilenmesine yönelik yapılması gerekecek. Tarıma dayalı ekonomik yatırımlarla kırsal ekonomik altyapı yatırımları ve bireysel sulama sistemlerine yönelik yapılan yatırımlar proje üst limitinin %50′ sine kadar hibe yolu ile destek verilecektir.

Yukarıda verdiğimiz kırsal kalkınma yatırımları kapsamındaki yatırımlardan onay olduğu sürece bu desteği projeye çevirip hibe desteğini alabilirsiniz. Proje bütçesi KDV (katma değer vergisi) dışında hazırlanır ve esas proje tutarı onay satın aldıktan sonra üst limitleri bildirimi ile belirlenecektir. Hibe ödemesi için ”hibe protokolü” imzalanması en önemli şartlardandır. Bu desteklerden faydalanmak için projenizi tasarlayıp verilen tarihler de yatırımcılara sunarak onay beklemeniz yeterlidir. Verilen bu destekler ve iller için gerekli açıklamalar fotoğrafı gazete’ de yer almaktadır.

Kırsal Kalkınma Destekleri Finans ve Ödemeleri
Bu karara dayanarak yapılacak tüm ödemeler için gerekli bu kaynak, mali bütçe kanunu ile ödeneklerden karşılanarak T.C. Ziraat Bankası tarafından ödemeler sağlanacaktır. Ziraat Bankasına bu karar ile alakalı yapılan nakdi ödemesi hizmet komisyonu olarak %0.2′ si yapılır. Proje başvuruları ile alakalı yıl Bakanlık bütçesinde yer alan ödenek çerçevesinde değerlendirilir. Ve yatırımcıların proje ödemelerini devlet bankaları şubelerinden alacakları hesaplardan havale ya da EFT yolu ile yapmaları mecburi olup, uygulama sürecinde ise yatırımcılardan proje faaliyetleri için herhangi bir masraf tahsil edilemez.

ELEKTRONİK ORTAMDA BAŞVURU YAPILACAK

Başvuruda bulunacaklar, program konusunda il proje yürütme birimlerinden ihtiyaç duydukları bilgiyi alabilecek. Başvurular, Tarım Orman Bakanlığı fotoğrafı internet adresinden yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir