Tarım Milyarderi Bill Gates!

Geçtiğimiz günlerde Amerika’da satın aldığı tarım arazileriyle ülkesinin en büyük toprak sahibi unvanına erişen yatırımcı Bill Gates, bu alanlarda modern teknoloji odaklı bitkisel üretim faaliyeti yürütecek.

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) en olumsuz etkiyi yarattığı ülkelerden bir tanesi olan Amerika, bir yandan salgın diğer taraftan da çalkantılı geçen başkanlık seçimi süreci sebebiyle tarihi dönemlerinden birini yaşıyor. Yeni Amerika Devlet Başkanı Joe Biden’ın dün düzenlenen yemin töreniyle beraber 4 senelik Donald Trump dönemi kaotik bir ortamda sona ererken gelecek günlerin neler getireceği ise herkes için merak konusu.

Ancak tüm bunlar olurken tarımdan bilişime kadar tüm alanlarda ekonominin çarkları, salgın koşullarına özgü bir biçimde de olsa dönmeye devam ediyor. Amerika’de bu süreçte adı en çok geçen isimlerden birisi de özellikle pandemi sürecine dair uyarı ve açıklamalarıyla gündemden düşmeyen Bill Gates oldu.

Çevreye dair yaptığı yatırımlarla da ses getirmişti

1975 senesinde kurmuş olduğu Microsoft şirketini kuran Gates, özellikle ev bilgisayarlarının çok büyük bir hızla yaygınlaştığı 90’lı senelerde adını bütün dünya’ya duyurmuştu. 1995 senesinden bu yana 4 yıl haricinde her sene “dünyanın en zengin kişisi” unvanının sahibi olmayı başaran Gates, o dönemden bu yana sadece bilişim değil atık yönetimi gibi alanlarda yapmış olduğu yatırımlar ile da çevre sorununa dair çözümler üretmeye girişti.

Ülkesinin en büyük toprak sahibi oldu

Bugün 132 milyar dolarlık kişisel servetiyle, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ile Tesla ve SpaceX teknolojilerinde imzası bulunan Elon Musk’tan sonra üçüncü sırada gelen Bill Gates’in yeni ilgi ve yatırım alanı ise bitkisel üretim. Geçtiğimiz dönemde Amerika’nin 18 farklı eyaletinde bin kilometrekareye yakın tarım arazisi satın alan Gates, yapmış olduğu bu yatırımla bir anda Amerika’nin en büyük toprak sahibi unvanına erişmiş durumda!

Akıllı tarım ile sürdürülebilirlik sağlayacak

Bill Gates ve eşi Melinda Gates’in sahip olduğu Cascade Investment şirketi tarafından satın alınan toplam 979 kilometrekare tarım arazisinde “sürdürülebilirlik” konseptini merkeze alan bir bitkisel üretim yapılacağı belirtiliyor. Tamamen yüksek teknolojiye dayanan akıllı tarım yöntemlerinin kullanılacağını dile getiren şirketin İşletme Müdürü Michael Larson, önemli bir diğer hedeflerinin ise bitkisel çeşitliliği sağlamak olduğunu dile getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir