Serada Kavun Nasıl Yetiştirilir?

Ülkemiz kavun üretiminde Çin’den sonra dünyanın ikinci ülkesi olmaktadır. Serada kavun üretimi için tohum ekimi erken ilkbahar yetiştiriciliği için Kasım, ilkbahar yetiştiriciliği için Ocak ayı içinde yapılmalıdır. Kavunun kökleri çok hassastır ve çabuk kırılırlar bu sebeple şaşırtma zordur. Tohumlar direk olarak viyollere ekilirler. Ekim sonrası tohumların üstü ince bir toprak tabakası ile kapatılmalıdır. Can suyu verilip üstü plastikle örtülmelidir. Çimlenme görülür görülmez plastik kaldırılmalıdır. Sağlıklı bir fide büyümesi için yeteri kadar ışık, sıcaklık ve besin maddeleri olmalıdır. Fide büyüme evresinde uygun sıcaklık 21 derecedir. Fazla güneşli havalarda gölgeleme yapılmalıdır. Sulama suyuyla beraber suda kolay eriyen gübreler ve koruyucu ilaçlar da verilmelidir. Son yıllarda hazır fide sektörü çok gelişmiştir. Üreticiler genel olarak üreticilik için hazır fide seçmektedirler.

Sera hazırlığı: Fideleri seraya dikmeden önce sera toprağı dikime hazır hale getirilmelidir. Bir önceki yetiştirme döneminden kalan bitkiler sera toprağından uzaklaştırılır, sera toprağı sürülür, şeffaf plastik malçla kapatılarak solarizasyon işlemi yapılır. Örtü toprağın üstünde tahmini 2 ay kadar kalır. Daha sonra plastik kaldırılarak sera toprağı sürülür, damla sulama boruları döşenir. Böylece sera toprağı dikime hazırlanır.

Dikim: Fideler ilk gerçek yaprakları çıktıktan sonra 90-50 cm biçiminde çift sıralı veya 60-90 ya da 60-100 cm aralıklarla dikilir. Serada erkenciliği sağlamanın püf noktası toprak malçlaması ve ısı perdesi yapılmasıdır. Malçlama işlemi ilk çapalama sonrasında fideler ipe alınmadan toprak yüzeyinin çok ince şeffaf plastikle kapatılması işlemine denir. Malçlamanın başka bir yararı da yere değen meyvelerin bozulmasını önlemektir.

Sulama: Kavun büyüme ve meyvelerin olgunlaşma zamanlarında bol suya ihtiyaç duyar. Yatay kökleri topraklarda 20-25 cm derinlikte yayıldığından bu tür topraklar daha sık sulanmalıdır. Ağır topraklarda ise fazla su tuttuğundan fazla su verilmesine ihtiyaç yoktur ve daha seyrek sulanmalıdır. Sulama sayısı toprak tipine, toprağın su tutma kapasitesine, topraktan kaybolan su miktarına, bitki büyümesi ve kök gelişmesi ile iklim şartlarına bağlı şekilde değişir. Serada kavun yetiştirmede kullanılacak olan sulama türü damla sulamadır.

Çapalama: İlk sulamadan sonra toprak tava gelince sıra arası ve sıra üzeri bitkiler 10-15 cm boya ulaştıklarında ilk defa çapa yapılarak bitkilerin boğazları doldurulur. Serada yabancı otlarla mücadele etmek ve toprağın havalandırılması için ara ara çapalama işlemi yapılmalıdır. Askıya alma: Serada kavunlar askıya alarak yetiştirilmelidir. Bu şekilde yerden tasarruf sağlanarak hastalıklarla mücadele etmekte ve nitelikli ürün yetiştirmekte kolaylık sağlanır.

Budama: Kavunda budama koltuk alma ve sürgün ucu alma olarak yapılır. Koltuk alma budamasında amaç başlangıçta oluşan meyvelerin yere değmelerini önlemek ve aynı kalitede meyve oluşmasını sağlamaktır. Bitkilerin en temel gövdesi üstünde oluşan yan sürgünler bitkinin boyu 50 cm ye gelene kadar koltuğun dibinden gövdeye zarar vermeyecek şekilde bütünüyle alınır. Bundan sonra oluşan her koltuk sürgününde de bir meyve iki yaprak bırakılarak koltuk sürgünlerinin uç kısmı alınır. Bu işlem askı teline kadar devam eder. Olgunlaşma ve hasat: Kavunda verim yetiştirme şartları ve çeşide göre farklılık gösterir. Meyve hasadı yetiştirme dönemi boyunca çeşitlere bağlı şekilde değişmekle beraber bir bitkiden 2-3 meyve olacak biçimde yapılabilir. Kavun meyveleri gerçek iriliklerine geldikten sonra olgunlaştıkça meyve ağırlaşır. Dip kısmında hafif bir yumuşama ve koku başlar. Kabuk rengi çeşide özgü rengini alır ve parlak duruma gelir. Sabah erken saatlerde elle ya da bıçakla hasat yapılır. Meyvenin sapıyla beraber hasat edilmesi nakliye için önem arzeder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir