Serada Hıyar Nasıl Yetiştirilir?

Serada hıyar yetiştirmede sonbahar yetiştiriciliği için ağustos, ilkbahar için aralık, tek ürün dönemi için ise ekim ayında tohumlar viyollere ekilir. Hemen arkasından üzerleri ince toprakla kapatılır. Daha sonra süzgeçli kovayla hafif sulama yapılır ve üzeri plastikle örtülür. Hem nem korunmuş hem de sıcaklık artırılmış olur.

Optimum sıcaklık 21 derecedir. Fazla güneşte gölgeleme yapılmalıdır. Serada son senelerde hazır sebze fidelerde kullanılır. Bu da zamandan tasarruf sağlamaktadır.

Sera toprağı hıyar fideleri dikimi öncesinde hazır hale getirilir. Sera toprağı sürülür ve damlama boruları döşenir. Yabancı ot ve hastalıklara karşı şeffaf plastikle toprak örtülür ve 2 ay bu biçimde bekletilir.

Daha sonra plastik örtü kaldırılır. Dikim tek ve çift sıralı olarak yapılır. Tek sıralı olacaksa sıra üzeri 40 cm, sıra arası 100 cm, çift sıralı dikim yapılacaksa sıra üzeri 40-60 cm, sıra arası 120 cm olacak biçimde hıyar fidelerinin dikimi yapılır.

Dikim esnasında dikkat edilmesi gerekli olan en önemli püf noktası kök boğazının toprağın üstünde kalmasıdır. Dikim sonrasında kök boğazı ıslanacak şekilde bir sulama öneri edilir. İlk sulamanın sonrasında bitkide solgunluk gözlenene kadar sulama yapılmamalıdır. Aksi durumda bitkiler kök atmazlar. Dikimden 1 hafta sonra kök boğazı çevresinde çapalama yapılır. Ayrıca yabancı otlara karşı bazen çapalama yapılmalıdır. Çapalama işleminden sonra bitkiler ipe alınır. Hıyar çok su isteyen sebzedir. Önemli olan suyun az ve sık verilmesidir. En daha sağlıklı sulama biçimi damla sulamadır.

Hıyar boylandıkça ipler saat yönünün tersine sarılarak bitkinin ayakta durması sağlanır. Serada yetiştirilen çeşide göre hıyarda budama biçimi farklıdır. Hiç sürgün oluşturmayan çeşitlerde ilk 50 cm ye kadar sürgün ve meyveler alınır. Koltuk veren meyvelerde ise 2 meyveden sonra uç alma işlemi yapılır. Ayrıca yetiştirme dönemi boyunca yaşlı yapraklar alınmalıdır.

Hasat zamanı çeşidin normal iriliğinin yarısını aldığı zaman sabah vaktinde yapılır. Dekara verim 8-10 tondur. Serada yetiştirilen meyveler uzun vadeli korunmaya uygun değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir