Sağlıklı Sera Domates Yetiştiriciliği

Sağlıklı Sera Domates Yetiştiriciliği; Sağlıklı Bir Serayla Başlar.

Sağlıklı ve verimli bitkiler için daha sağlıklı bir seraya ihtiyaç vardır.

Sağlıklı bir sera, hastalıkları ve böcekleri minimumda tutmayı gerektirir. Serada yetişen domateslerinizi daha sağlıklı ve üretken tutmanın yanında, bu savaşta hastalıkların bir yer edinmesini engellemek için daha önce yapabileceğiniz her şey size avantaj sağlar.

Hastalık ile mücadele idaresinde önleyici önlemlerin başında, sera içerisindeki nem kontrolü gelir. Bitkiler doğal yapıları gereği dışarı su vererek daha sağlıklı ve serin kalırlar. Tüm nemli yüzeylerde oluşan buharlaşma da sera içerisindeki nemi artırır. Yüksek nem, hastalıkları daha muhtemel hale getirmenin beraberinde tozlaşmayı ve dolayısı ile meyve tutumunu da engeller.

Sera içinde daha sağlıklı domates yetiştiriciliğinde ön plana çıkan; “sera içi bitki yoğunluğu, kullanılacak olan ekipman ve nem seviyesi” alakalı olarak üç öneriyi paylaşmak isteriz.

1. Bitki Popülasyonuna Dikkat Edin

Seradan daha fazla verim almaya çalışmak için daha yüksek yoğunlukta domates fidesi dikimi üreticinin aleyhine oluşan bir durum olacaktır. Domateste, bitki başına yaklaşık 40-50 cm aralıklarla dikim yapılması önerilir.

Normalinden daha fazla bitki dikimi yapmak, bitki başına verimi azaltacak ve normal sayıda dikime kıyasla yaklaşık aynı toplam verimi verecektir. Ayrıca meyve kalitesi düşmesine ek olarak farklı boy ve şekilde meyveler, meyve üstünde çatlak ve pürüzlerde meydana gelecektir. Bunlara ek olarak bitki mesafelerinin yakın olmasından kaynaklı, domates bitkisinin yaprakları diğer domates bitkisi yapraklarıyla örtüşerek ıslak kalmasına ve bunun neticesi olarak ise domates hastalıklarının başlaması söz konusu olacaktır.

2. Kullanılan Ekipmanlar

Bu ekipmanlar ısıtıcılar, fanlar, havalandırma delikleri, yatay hava akışı fanları ve gübreleme sisteminin tüm bileşenlerini içerir. Yatay hava fanları, yaprak, çiçek ve meyve yüzeylerinin kuru kalmasına yardımcı olan iç havayı dolaştırdıkları için hastalıkları önlemede özellikle önemlidir. Unutmayın, hastalıkların üremesi için neme ihtiyaç vardır.

Doğal gaz, propan, dizel, kömür gibi yakıt maddeleri havaya karbonmonoksit ve etilen salmaktadır. Domatesler çıkan bu gazların hiçbirine tolerans göstermez. Bu nedenle bu yakıt maddeleri ile ısıtılan seralarda oluşan gazların daha sağlıklı bir biçimde dışarıya tahliye edilmesi gerekir.

Bu gazların sera içinden tahliye edilememesi durumunda domateste kıvrık yapraklar, yapraklarda kahverengi lezyonlar ve en kötüsü çiçeklerde dökülmeler oluşur.

Isıtıcılar içinde en verimli ve daha sağlıklı olanı elektrikli ısıtıcılardır. Fakat ülkemizde yüksek olan elektrik maliyetlerinden dolayı bu sistem tercih edilmemektedir.

3. Nem Konusunda Uzmanlaşın

Seraların içindeki nem dengesinin sağlanmasında yatay hava fanları son derece önemlidir. Bu fanlar seraların içinde bulunan nem problemini büyük ölçüde çözer.

Yağan yağmurlar sonrasında, plastik örtülü seraların içinde bulunan bitkilerin üzerine yağmur damlaları düşebilir. Bu durumun sonunda yüksek nem sorunu meydana gelecektir. Böyle bir durum oluşmuşsa ve sera içinde yatay havalandırma fanı yoksa, seranın büyüklüğü ve yapılacak olan hesaplamalara göre yeterli sayıda yatay havalandırma fanı takılması gerekir.

Yada sera içinde bulunan mevcut yatay havalandırma fanları yetersiz ise, ilave fan taktırılması öneri edilir.

Normal koşullarda bitkilere yapılan sulama ve bitkilerin terlemesinde dolayı, sera içlerinde daima nem vardır.

Yatay hava fanları daima oluşan bu nemin etkisini büyük şekilde azaltarak, yüzeylerin kuru kalmasını sağlar; hastalıkların oluşma ve yayılmasını ise engeller.

Unutmayın ki ; daha sağlıklı ve verimli bitkiler için daha sağlıklı bir seraya ihtiyaç vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir