Patates Nasıl Ekilir?

Patates ne zaman ekilir?

Tohum patatesi kışın (veya ilkbaharda şubat-nisan aylarında) ya da yazın (çoğu bölgeler de temmuz-ağustos aylarında) tepe ya da eğimli tarların güneşli bir bölümünü seçerek ekeriz. Ekimden 3- 4 ay sonra yer altında oluşan yumruların hasadını yapabiliriz. Hasadın ardından, kalan bitkileri imha etmek için derinden pullukla tarlayı sürmek gerekir. Genellikle aynı yerde iki seneden fazla ve üst üste patates yetiştirmemeliyiz, çünkü toprağın besin oranı tükenir ve hastalıkların yayılma tehlikesi önemli bir ölçüde artar.

İlk adım olarak, patates tohumlarını satın alarak başlarız ve güvenilir satıcılardan sertifikalı, hastalıksız patates tohumlarını tercih etmek gerekir. Tohumluk patates esasında tükettiğimiz patates gibidir, ancak arzu edilen özelliklerinde oldukları için seçilirler. Ayrıca çeşitli hastalıklara karşı kontrol ya da sterilize edilirler. Alternatif seçenek olarak, manavdan almış olduğumuz patatesleri de ekebiliriz, ama bu patateslerin seçimi deneyim gerektirir ve üretilecek olan patateslerin miktarı ve tabi yumru ağırlığı ile alakalı olarak düşük sonuçlar elde edeceğimizi beklemeliyiz. Çoğu tarımcı ve çiftçi yumruları daha küçük parçalara keserek böler (patates kesmenin avantajları ve dezavantajları vardır). Parça başına en az bir göz bırakmış olduğunuzdan emin olun. Genel olarak büyük patates yumrularını kesebiliriz (çap> 45mm), küçük yumrular ise kesilmeden ekilirler. Tohumluk patates parçalarını iki gün kuru bir yere bırakırız. İki gün sonra normalde kestiğimiz patatesin yüzeyinde kabuk oluştuğunu göreceğiz ve bu ekime hazır olduğunun işaretidir.

 

Pulluk ile derin bir biçimde tarlayı sürmek ve tarladan kayaları ve taşları çıkarmak, tohumluk patates ekmeden önce yapılması gerekli olan önemli bir işlemdir. Patates tepe ve eğimli tarlalarda yetiştirilir. İlk başta 10-15 cm derinlikte karıklar açılır. Karık uzunluğu elimizdeki patates tohumlarının miktarına bağlıdır. Karıkların arasındaki mesafe ise en az 70 cm olmalıdır. Patates yumruları ya da parçaları karığın içerisine birbirinden en az 25 cm’lik mesafe bırakılarak yerleştirilir. Bu işlem tamamlandıktan sonra yumruların üstü toprakla örtülür. Ayrıca, yumrular sırtta kalacak şekilde tekrar karıklar açılır. Çünkü düz yüzeyde patates yetiştirmek, patates bitkilerimizin gelişmesine ve verimli olmalarına yardımcı olmaz. Ayrıca, karıklar arasında toprağın kazılması, yumruların eksiksiz olarak nerde olduğunu ayırt etmemize yardım edecektir. Birçok çiftçi, karıklar arasındaki mesafeyi sulama karığı olarak kullanır. Bu sebeple, yumru karıklarının her iki tarafını, bitkilerin bulundukları tabandan başlayarak yaklaşık 10 cm boyunda kazarak su karığı oluşturabiliriz.

Ekimden yaklaşık iki ay sonra daha sağlıklı ve gelişmiş patates bitkilerimizi göreceğiz. O sırada, patateslerin (yumruların) yüzeye çıkmasını ve güneş ışığına ulaşmasını önlemek için tekrar toprakla örtmek gerekebilir. Eğer patatesler güneş ışığına maruz kalırlarsa renkleri yeşile dönüşecektir ve insan tüketimi için uygun olmayacaktır. Bu noktada (ekimden iki ay sonra), eğer gerekliyse, toprak ya da yaprak gübrelemesi de uygulayabiliriz (bu, tarlaya göre değişir – her alan farklıdır ve farklı ihtiyaçları vardır). Ayrıca yaprakların şeklini ve rengini dikkatli bir şekilde gözlemleyerek zararlıları ve hastalıkları da kontrol etmeliyiz. Patatesin belirli su ihtiyaçları vardır; ancak tarlanızın bulunduğu çevrenin iklimi ve evapotranspirasyonu sulama sıklığını belirleyecektir. Eğer bölgenizde yağış miktarı düşükse, yetişme döneminde bitkilerinizi haftada bir kez ile ayda bir kez sulamak mecburiyetinde kalabilirsiniz.

İklim ve tohum çeşidine bağlı şekilde, ekimden yaklaşık 3-4 ay sonra patates hasadı yapabiliriz. Patatesler bitkilerinin yaprakları solmaya başladığı andan itibaren hasada hazır demektir. Birçok çiftçi bu noktadan itibaren iki hafta daha beklerken, bazıları ise yapraklar sararır sararmaz hasat yapmaya başlar. Karıkların aralarını dikkatli bir şekilde kazarak patates yumrularını ararız. Tüm patatesleri topladığımızda, patatesleri tarlada güneş ışığının altında (yağmur ihtimali olmaması koşuluyla) birkaç saat bekletmek yararlı olur, bu şekilde doğal olarak kurumalarını sağlarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir