Maydonoz Nasıl Ekilir

Maydanoz Tohumu Çimlendirmesi, Ekimi, Maydanoz Tohum, Maydanoz Fidesi Dikimi, Maydanoz Tohumu Çeşitleri

Maydanoz Tohumu Nasıl Ekilir – Maydanoz Tohumu Çimlendirmesi – Maydanoz Fidesi Dikimi Nasıl Olur?

Maydanoz tohumu ekimi genel olarak İlkbahar, Sonbahar ve yaz ayları içerisindeki aylar öneri edilir. Maydanoz tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi; hasadın verimliliği açısından önemlidir. Maydanoz tohumu ekim derinliği 0,5 -1 cm, sıralar üzeri mesafe sıra üzeri 2-3 cm ,sıralar arası 20-25 cm arasındadır. Maydanoz fidesi kullanılacaksa maydanoz fidesi ekim aralıkları, maydanoz tohum ekim aralıkları ile aynı olabilir.

Maydanoz Tohumu Nasıl Çimlenir? – Maydanoz Tohumu Çimlendirme Yöntemleri Nelerdir?

Maydanoz tohumlarını ocaklara atmandan önce 1 gün suda ya da nemli bir bez içerisinde bekletmeniz maydanoz tohumu çimlendirme yüzdesini artıracaktır. Toprak ısısının 10-20 derece arasında olması uygundur. Maydanoz Tohumlarını kab içerisinde ya da viyollarde çimlendireceksiniz kabın ya da viyolin üst seviyesine 1 cm kala ince elenmiş toprak ve torf karışımından oluşan toprakla doldurunuz ve fısfıs yardımı ile nemlendiriniz. Daha sonra maydanoz tohumlarını yerleştiriniz ve geriye kalan kısmı aynı toprakla doldurunuz. Doldurma işlemi tamamlandıktan sonra yüzey toprağını fısfıs yardımı ile menlendiriniz ve şeffaf bir naylon(streç film) yardımı ile üzerini kapatınız. Arada bir kontrol ederek toprağı fısfısla nemlendirmeye devam ediniz. Tahmini tohumlarının çimlenmesi 20-30 gün arasındadır. Maydanoz tohumları çimlenmeye başladığında şeffaf naylonu kaldırın ve direk güneşten koruyun. Maydanoz tohumları fide şekline geldiğinde yaklaşık 4-5 cm biçiminde olduğunda bahçenize ya da daha çok büyük bir saksıya aktarabilirsiniz.

Maydanoz tohumlarını açık arazide çimlendirecekseniz çimlendirecek toprağı işleyiniz. Işlenmiş toprağa maydanoz tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 1 cm arasında kapatınız. Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız. Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 20-otuz gün içerisinde gerçekleşecektir.

Maydanoz Fideleri Nasıl Ekilir – Dikilir?

Almış olduğunuz ya da yetiştirmiş olduğunuz maydanoz fidelerini dikimi yapmadan önce dikim yapacak olduğunuz bahçenizin tavına gelmiş ve işlenmiş olması gerekir. Toprak ısının uygun olması ,don olayların geçmiş olması ve maydanoz fidesi dikimi yapılacak toprağın yeterli mineral yoksa gerekli torf ve organik gübrelerle gıda takviyesi yapılması gerekir.

Maydanoz fidelerinizin dikimi için toprak uygunsa mümkünse fide dikimi için uygun serin ve rüzgarsız havaları seçin. Maydanoz fidesinin daha fazla güneş ışığından faydalanması için kuzey-güney istikametindeki dikimleri tercih ediniz. Fide dikimlerinde sıralar üstünde çift dikim yapmanız uzun sürede size hem sulama ve hasat açısından maliyetleri azaltacaktır.

Maydanoz fidelerini fideler arası (sıra üzeri) 2-3 cm ,sıralar arası 20-25 cm olacak biçimde dikebilirsiniz

Maydanoz Fidelerini Dikim sırasında şekilde gördünüz gibi bitkinin viyolde kalan kısmının tamamı(fidenin yaklaşık 3 te 2 si) toprak altında olmalıdır. Maydanoz fidesi dikimini yaptıktan hemen sonra muhakkak can suyu vermeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir