Massey Ferguson’un yeni traktörleri, hayvancılık ve tarla tarımında kullanım kolaylığı sağlayacak

AGCO’nun dünya genelinde markası Massey Ferguson, mandıracılık, hayvancılık ve tarla tarımında etkin performansı düşük maliyetle sunan MF 5S Serisi 5 yeni traktör modelini tanıttı. Yeni bir çağın çarpıcı tasarımına sahip MF 8S serisinde sunulmakta olan gelişmiş kullanıcı bilgi birikimi, MF 5S serisi yeni traktörlerde de devam ediyor.

Görüş alanıyla sınıfında en iyisi olan MF 5S serisi traktörler, 4 metrelik dönme dairesi yarıçapı, en dar eğik burunlu kaput ve pratik özelliklerle üstün ön yükleyici traktörler olarak bilinmekte. Massey Ferguson’un tanıtımını yapmış olduğu bu 5 yeni traktör, ayrıca daha fazla taşıma sınırı ve daha yüksek askı kapasitesi ile tarlada ve yolda kuvvetli performans sergiliyor. Tümü 105 hp’den yeni 145hp’ye kadar maksimum güç sunan dört silindirli motorlarla donatılan yeni traktörler, Essential, Efficient ve Exclusive olarak üç donanım paketi seviyesi seçeneği ile satışa sunuluyor. Yeni traktörlerde, son teknoloji ürünü, kolay kullanılan akıllı tarım teknolojilerinden olağanüstü kontrol sistemleri de dahil olmak üzere bir dizi seçenek de sağlanıyor.

 

Massey Ferguson Pazarlama Direktörü Franco Murro:

“Yeni modeller, etkin performans, konfor ve çevikliği birleştiriyor”

Massey Ferguson Avrupa ve Orta Doğu Bölgesi Pazarlama Direktörü Francesco Murro, yeni modellere ilişkin yapmış olduğu açıklamada MF 5S serisinin çok yönlü bir seri olduğunu belirterek, “Bu seri, etkin performans, konfor ve çevikliği, sınıfında en iyisi olan görüş ve bu seriyi en modern ön yükleyicili traktörleri yapan özel niteliklerle birleştiriyor” ifadelerini kullandı.

Franco Murro, şöyle devam etti:

“Gerçek pek çok amaçlı traktör serisi olan MF 5S Serisi, tüm tarımsal faaliyetlere uyacak doğru güç ve teknik fonksiyonları barındırıyor. MF 5700 S Serisinin başarısının üzerine inşa edilen bu modern traktörler, düşük işletme maliyetleriyle kolay kullanım ve gelişmiş özellikler sunuyor. MF 5S Serisi, hayvancılık işletmelerinin ve karma faaliyetleri olan çiftçilerin ihtiyaç duyduğu kompakt boyutları, tarla tarımı için gerekli olan performans ve güçle harmanlıyor. “

 

Yüksek performans, düşük maliyet

Bu yeni traktörlerin tarla tarımında, hayvancılık veya mandıra çiftliklerinde kullanılmak için çok uygun olduğunu dile getiren Franco Murro, “Bu basit, güvenilir, konforlu, çok yönlü ve iyi donanımlı traktörler, modern çiftçilerin ihtiyaç duyduğu performansı düşük işletme maliyetleriyle sunuyor” dedi.

Kompakt boyutları, 2,55 metre dingil açıklığı, üstün görüş mesafesi, yüksek hidrolik akışı ve kontrolü ile yeni MF 5S Serisi, önde gelen ön yükleyici uzmanı olarak bilinen Massey Ferguson’un bu alandaki itibarını daha da güçlendiriyor. Massey Ferguson’un bütün modellerine ön yükleyici eklenebiliyor ya da MF FL Serisi’nde ön yükleyicili olarak teslim edilebiliyor.

Tarla ve karma tarım faaliyetleri için MF 5S traktörleri, bir dizi verim geliştirici özelliği sunuyor. Bu seride,arka askı kaldırma kapasitesi, seri genelinde 5.700 kg ve bazı özel durumlarda 6.000 kg’a çıkarılırken, yeni ön askı kapasitesi 2.500 kg’dan etkileyici şekilde 3.000 kg’a yükseltildi. Bu, daha yüksek, 9.500 kg Brüt Araç Ağırlığı (GVW) ile birleştirildiğinde, traktörlerin iş verimliliğini iyileştirmek için daha geniş ekipmanları güvenle kullanmasına imkan tanıyor.

MF 5S traktörleri, en son Smart Farming teknolojisi, MF Connect telemetrisi, MF Guide otomatik dümenleme, MF Section Control (Bölüm Kontrolü) ve MF Oran Kontrolü dahil olmak üzere, kolay kullanılan, hassas tarım fonksiyonlarıyle iş neticelerini ve verimliliği daha da artırıyor.

 

Massey Ferguson MF 5S Serisi fonksiyonları

MF 5S.105 MF 5S.115 MF 5S.125 MF 5S.135 MF 5S.145
Motor AGCO Power 4 silindir / 4,4 litre Stage V
Şanzıman Speedmatching özellikli Dyna-4 ya da AutoDrive özellikli Dyna-6 yarı powershift
Azami güç 105 hp 115 hp 125 hp 135 hp 145 hp
Azami tork* 440 Nm 460 Nm 520 Nm 540 Nm 550 Nm
Arka askı kapasitesi 5.700 kg
Ön askı kapasitesi** 3.000 kg
Dingil açıklığı 2.550 mm
* 1500 dev/dk’da maksimum tork; ** Ön askı seçeneği

 

MF 5S Serisi fonksiyonları

Üç özellik paketinin kolay seçimi – Tüm ihtiyaçları ve farklı gereksinimleri karşılayabilmek için “Essential, Efficient ve Exclusive” donanım paketleri. Diğer alternatifler ile bu traktörler özel ihtiyaçlara göre uyarlanabilirler
Fabrikadan montajlı yeni ön yükleyici özelliği; montaj, çalıştırma ve kontrol kolaylığını artırmak için geniş bir özellik yelpazesi içerir
Sektör lideri görüş alanı ve manevra beceriyi
Sessiz, daha yüksek klima etkinliğine sahip kabin; yeni ergonomik kolçak, kontroller ve süspansiyon alternatifleriyle operatör konforunu artırır
Son teknoloji AGCO Power 4,4 litre, dört silindirli motor; traktörün ömrü kadar dayanıklılığa sahip olarak tasarlanmış basit “Hepsi-Bir-Arada” teknolojisiyle Stage V emisyon düzenlemelerini karşılar. Optimize edilmiş hava akışı soğutmayı iyileştirir
Standart Frenle-Boşa-Alma işlevlerine ve Hız Eşitleme ya da AutoDrive otomatik değiştirme alternatiflerine sahip ünlü Dyna-4 ya da Dyna-6 şanzıman alternatifleri
Yeni, daha yüksek kapasiteye sahip süspansiyonlu ön aks tasarımı
Daha kuvvetli üç nokta askı; seride 5.700 kg kaldırma kapasitesi sağlarken, isteğe bağlı sunulmakta olan ön askı 3.000 kg’a kadar kapasite sunar. Brüt Araç Ağırlığı (GVW) 9.500 kg’a çıkarılmıştır
Smart Farming teknolojisine sahip yeni sezgisel Datatronic 5 ve Fieldstar 5 dokunmatik ekranlı terminaller, operasyonları optimize etmeye ve hassasiyet ile karlılığı artırmaya yardımcı olur
Tüm görevlere uygun spesifikasyonu seçme olanağı

Beş MF 5S Serisi traktörün tümü Essential, Efficient ya da Exclusive fonksiyonlarıyle sunulur. Bu paketler, çeşitli uygulamalara uyacak bir dizi performans ve konfor artırıcı özellik içerir. Tipik ekipman varyasyonları arasında hidrolik pompa çıkışı, spool valf kontrolü, AutoDrive, kumanda kolu kontrolleri ve kabin süspansiyonu bulunmaktadır.

Exclusive modeller tam spesifikasyonlara sahiptir ve bu alternatiflerin beraberinde, sekiz adede kadar elektrikli spool valfli 110 litre/dak’lık hidrolikler, hidrolik joystick, Multipad kontrolü, AutoDrive şanzıman, otomatik klima, kabin süspansiyonu, Superluxe havalı süspansiyonlu koltuk ve Datatronic 5 dokunmatik ekranlı terminal gibi özellikler sunar.

Efficient paketi de üst pakete benzerdir, ancak arkada iki elektrikli ve iki mekanik spool valf, standart klima ve hava süspansiyonlu koltuk bulunmaktadırken, Datatronic 5 terminali bir seçenek olarak sunulur.

Essential modeller, Multipad yerine bir T-kollu vites kumandasına sahiptir ve hidrolik kumanda kolu bir seçenek olara sunulur ve AutoDrive yerine Dyna-4 şanzımanda Hız Eşitleme sunulur. 58 litre/dak’lık hidrolik pompa ve isteğe bağlı şekilde dörde kadar artırılabilen iki arka mekanik spool valfe sahiptir.

 

Ön yükleyici uzmanı

Yeni MF 5S Serisi traktörler, endüstri lideri manevra beceriyi, ince ve dik burunlu kaput üstünden mükemmel görüş ve verimli yüksek akışlı hidrolikler sunan üstün ön yükleyici traktörlerdir. Mükemmel şanzıman kontrollerinin beraberinde Frenle Boşa Alma özelliği ve kumanda kolu kullanılarak yükleme işlemleri çok daha kolay hale getirilir. Visio tavan alternatifleri ayrıca tüm kaldırma yüksekliği boyunca ataşmanın net bir görünümünü sağlar.

MF 5S, “ön yükleyici hazırlığı” olarak sunulmasının beraberinde fabrikasyon olarak takılan bir ön yükleyici ile beraber de mevcuttur. Yeni bir hızlı ataşman değiştirici de artık hem hidrolik hem de elektriksel yapıyı birbirine bağlayarak, ön yükleyicinin çiftlik avlusunda ya da tarlada takılıp çıkarılmasını kolaylaştırıyor.

Massey Ferguson, MF FL serisinde çok çeşitli paralel ve paralel olmayan ön yükleyiciler tedarik etmekle kalmaz, bunlar hemde MF 5S’ye fabrikadan takılmış olarak da tedarik edilebilir. Bu kullanışlı seçenek, ön yükleyiciyi traktöre eksiksiz olarak entegre etmek için bir alt şasi, özel hidrolik tesisatı ve mekanik ya da elektronik kumanda kollarını içerir. Bu, isteğe bağlı ön askı ile takıldığında bile olağanüstü manevra beceriyini muhafaza etmeye yardımcı olur.

Geliştirilmiş ve kolay kullanılan kumandalarla

daha serin ve daha konforlu kabin

Tüm MF 5S Serisi modelleri, operatörleri üst seviye konfor içinde tutan yüksek özellikli bir kabin ile donatılmıştır. Yeni bir HVAC hava sistemi, hava dağıtımını iyileştirerek operatörlerin sadece en rahat sıcaklığı ayarlamasına ve muhafaza etmesine olanak sağlamakla kalmaz, hemde buğu giderme ve buz çözme sürelerini de azaltır.

Exclusive ve Efficient traktörlerde, yakın zamanda pazara sunulan amiral gemisi MF 8S serisinde kullanılacak olan yeni bir kolçağı ve bunun üstünde Multipad kumanda kolunu barındırır. Bu kol, ileri/geri mekik, askı ve spool valfler dahil olmak üzere bir dizi işlevin kontrolünü sağlar.

Multipad ayrıca iki arka spool valfi (ya da Datatronic 5 takılı olduğunda başka herhangi bir spool valfı) çalıştırmak için bir mikro joystick ile donatılabilir. Ön yükleyiciler, Multipad’in yanında bulunan farklı bir joystick ile çalıştırılır. Datatronic 5’li traktörlerde bu ekran, konsolun sağında pratik bir konuma yerleştirilir.

Essential traktörler, yan taraftaki küçük bir T kolu ile çalıştırılan şanzıman ve spool valfler için ayrı kollar ile daha kısa bir kolçak ile beraber gelir. Ön yükleyicili traktörlerde kumanda kolu, kolçağın önüne monte edilmiştir.

Güç ile ekonomi

En yeni AGCO Power 4,4 litre, dört silindirli motorlar, güvenilir MF Hepsi-Bir-Arada teknolojisiyle Stage V emisyon düzenlemelerini karşılar. Bu zarif çözüm yöntemi, traktörün kullanım ömrü ile paralel ömre sahip olarak dizayn edilmiştir ve bakım masraflarını düşürmeye yardımcı olur.

AGCO Power tarafından geliştirilen, SCR sistemi, DOC ve kurum katalizörünü tek bir kompakt ünitede toplanmıştır ve hepsi kabinin altına düzgün bir biçimde konumlandırılmıştır ve alçak, ince yapılı kaput üstünden sektör lideri ileri görüş alanının korunmasına yardımcı olur.

Zaten uzun olan bakım aralıkları artık, yağ ve yakıt filtresi değişimlerini 600 saate çıkarıyor ve bu da işletme maliyetlerini daha da düşürmeye yardım ediyor.

Yeni, optimize edilmiş hava akış sistemi, motor soğutmasını iyileştirerek performansı ve verimliliği artırır.

Güvenilir şanzımanlar

Tüm MF 5S Serisi traktörler, Massey Ferguson’un oldukça saygın 16×16 vites Dyna-4 ya da 24×24 vites Dyna-6, yarı powershift şanzıman alternatifleriyle sunulur. Her ikisi de oldukça verimli ve kolay kullanılan Frenle-Boşa-Alma işlevine sahiptir.

Exclusive ve Efficient modellerde, şanzımanlar standart olarak AutoDrive ile beraber gelir ve Multipad kumanda kolu ile kontrol edilir. AutoDrive, tarla çalışmasında dört ya da altı vitesin ve ayrıca nakliye sırasında kademelerin otomatik şekilde değiştirilmesini sağlar.

Dyna-4 ile Essential versiyonları, vites değiştirildiğinde hız için en ideal vites değiştirme oranını otomatik şekilde seçen Hız Eşitleme özelliğini taşıyor T-Kollu şanzıman kontrolüne sahiptir. Dyna-6 modelleri AutoDrive ile beraber gelir.

Sürüngen vites tüm modellerde bir alternatiftir ve 34” lastiklerde 70 metre/saate ya da 38” lastiklerde 80 metre/saate kadar hız sunar.

Süspansiyonlu kuvvetli ön aks

Yeni, daha kuvvetli süspansiyona sahip ön aks, endüstri lideri 4 metrelik bir dönüş yarıçapı sunar. Fazladan 500 kg daha kaldırabilen yeni 3 ton kapasiteli ön askı ile çalışarak verimliliği artırmaya yardımcı olur ve traktörlerin daha büyük ön ekipmanlar kullanmasını sağlayarak verimliliği artırmaya yardımcı olur.

Şokları emmek için iki uzun stroklu silindir ve üç akümülatör kullanan elektronik kontrollü hidrolik aks süspansiyonu, ekstra konfor sağlamaktadır.

Güçlü askı, daha ağır yükleri kaldırır

Daha ağır yükleri kaldıracak şekilde yeniden tasarlanan askı sistemi kaldırma kapasitesi, selefinden %7 daha fazla bir değer olan 5.700 kg’a çıkarıldı. Belirli durumlarda bu sistem 6.000 kg’a kadar kaldırabilir. Askı sistemi, daha fazla güç ve montaj esnekliği sağlamak amacıyla yeni bileşenlerden yapılmıştır. Kanca uçlu hidrolik orta kol artık bir seçenek olarak sunulmaktadır.

Yeni süspansiyonlu aks ile geliştirilen yeni ön askı, endüstri lideri 4 metrelik dönüş yarıçapını korumaya yardımcı olan entegre bir tasarımdır. 2.500 kg’dan 3.000 kg’a çıkarılmış kapasitesi ile bu askı, operatörlerin daha büyük ve daha geniş ekipmanlarla aynı anda iki işlemi gerçekleştirerek verimliliği artırmasını sağlar.

Askı sistemi, standart olarak iki spool valf içeren ve dörde kadar seçenekle güncellenmiş bir Ön Paket kurulumuyla beraber gelir. Müşteri isteklerine cevaben, askı artık ön kaplinler olmadan ya da iki e-hidrolik ön kaplinlerle de sunulmaktadır. Tüm versiyonlar, kabindeki aynı kumanda kolu ile kontrol edilir.

Dokunmatik ekran kontrolü ve Akıllı Tarım Sistemleri

105 hp’den itibaren temin edilebilir

MF Connect telemetri, tüm MF 5S Serilerinde bulunan bir alternatiftir ve kullanıcıların tüm makine filosunu izlemelerine, makinelerin mevcut konumlarını, gidilen rotaları ve bir dizi çalışma bilgisini görüntülemelerine olanak tanır.

Datatronic 5 sezgisel kullanım sunar ve Exclusive modellerde standart, diğer paketlerde ise bir alternatiftir. Bu sistem, ISOBUS uyumlu dokunmatik ekranlı operatör bilgi terminali, tüm traktör işlevlerini izler ve herhangi bir ISOBUS uyumlu donanımı kontrol eder.

MF Technologies/Smart Farming Suite’teki tüm öğeler Datatronic 5 üstünden çalışır. Bunlar arasında MF Guide otomatik dümenlemenin beraberinde, artık 36 adede kadar bölüm ve beş ürünü işleyebilen MF Bölüm Kontrolü ve MF Oran Kontrolü sistemleri bulunmaktadır.

Datatronic 5, uygulanmış haritalar ile tarla kayıtları oluşturmak, yakıt tüketimini kaydetmek, iş raporları oluşturmak ve hektar başına yapılan tüm girdilerin doğru hesabını tutmak için MF TaskDoc yazılımı ile daha önce güncellenmiştir.

Diğer bir kolaylık ise, bu verilerin Agrirouter kullanıcının çiftlik yönetimi yazılımına ya da Next Machinery Management’a aktarılmasını sağlamayı başaran MF TaskDoc Pro’dur. Alternatif olarak, bu işlevler isteğe bağlı Fieldstar 5 dokunmatik ekranlı terminal üstünden de kontrol edilebilir.

Tasarımı gereği çok daha iyi

MF 5S’nin pazara sürülmesiyle Massey Ferguson, modern farlar ve LED imzasıyla aynı “neo-retro” görünümü takip eden, öncelikle gelişmiş yeni MF 8S Serisinde görülen çarpıcı yeni çağ tasarımına devam ediyor. Bu tasarım, yandaki ikonik MF gri kılıç şeridinin ve kaputtaki MF 100 serisine dayanan at başı yular motifinin bir yorumunu birleştirerek markanın mirasına saygı duruşunda bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir