Küçük Çiftçiler Daha Çok AB Yardımı Alacak

Avrupa Birliği tartışmalara neden olan Ortak Tarım Politikası reformu konusunda anlaştı. Bundan böyle bu yardımlardan küçük çiftçiler daha fazla yararlanabilecek.

AB üyesi devletler arasında tarım politikalarında reform yapma konusunda varılan anlaşma varıldı. Bundan sonra ödeneğin % 20’lik kısmı, ancak çiftçilerin çevre programlarına katılması koşuluyla verilecek. Mevcut sistem evvela ekili alan miktarını dikkate alıyordu ve küçük tarım işletmelerinin beraberinde tür çeşitliliğinin azalmasından sorumlu tutuluyordu. Tartışma konularından birisi de her sene çiftçilere dağıtılan 50 milyar Euro’luk yardımlardı. Tarımdan sorumlu Avrupa Komisyonu üyesi Dacian Cioloş “Ortak tarım Politikası’nın en büyük bölümünü oluşturan direk olarak yapılan ödemelerin % 30’u, çiftçilerin sürdürülebilir üretimin geliştirilmesi için attığı adımlar ile uyuşuyor.” dedi. Şu ana kadar Ortak Tarım Politikası bütçesinin % 80’i Avrupalı üreticilerin yalnızca % 20’sine ulaştırılıyordu. Bunlar ise çoğunlukla büyük çiftçilerdi. Bundan böyle hesaplar yeniden yapılarak sübvansiyonlar arazilerin büyüklüğüne göre dağıtılacak.

AVRUPA BU ANLAŞMAYA ODAKLANDI

27 üyenin anlaşmaya varması, Bakanlar Kurulu, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu iş birliğiyle 2023’ten itibaren ortak bir tarım politikasında yeni bir sayfa açılmasını sağlayacak. Siyasi kutuplaşmalar ve Büyük Britanya’nın (Ortak Tarım Politikasının senelik hacmini 40 milyar avro azaltacak) ayrılması ile güçsüzleşen AB açısından bu ortak hamle küçümsenemeyecek bir siyasi başarı. Hele de daha sürdürülebilir, çok randımanlı olmasa da daha uygulanabilir bir AB tarım politikası için realist bir perspektif sunmuş olduğu düşünülecek olursa. AB parlamenterleri aslen daha hırslı olmalarına rağmen bu kez akıllı davranıp, yetersiz insan kaynakları ve finansal kaynak sebebiyle ulaşılamayacak hedefler koymaktan kaçındı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir