İklim Krizi Nedeniyle Mahsul Kayıpları 3 Kat Arttı

Environmental Research Letters (Çevresel Araştırma Mektupları) isimli bilimsel dergide yayınlanan ve gıda sistemlerinin iklim değişikliğine karşı hassasiyetini ele alan bir araştırma, Avrupa’da aşırı sıcak havalar ve kuraklık sebebiyle mahsul kayıplarının son elli senede üç katına çıktığını ortaya koydu.

Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülke ve İngiltere’yi kapsayan araştırmada 1961 ile 2018 yılları arasındaki tarımsal üretim verileri incelendi. Deutsche Welle Türkçe’de yayınlanan habere göre bu veriler kuraklık, sıcak dalgaları, sel ve kutup soğukları gibi aşırı hava olaylarıyla karşılaştırılınca iklim değişikliğinin mahsul kayıplarına yol açtığı tespit edildi.

Bütün bu aşırı hava olaylarının kısmen etkisi olsa da, özellikle kuraklık ve sıcak dalgalarının mahsul üretimine etkisinin üç katına çıktığı belirlendi. Buna göre 1964 senesinde %2,2 olan mahsul kayıpları 1990’larda % 7,3’lere çıktı. Kuraklığın sıklaştığı ve çok daha ağırlıklı olarak gerçekleştiği vurgulanan araştırmada, “en şiddetli olaylar orantısız bir biçimde daha da şiddetlendi” söylendi.

En Fazla Tahıllar Etkilendi

Toplamda Avrupa’nın mahsul veriminin %150 arttığını belirten Lizbon’daki Nova Bilim ve Teknoloji Okulu’ndan Teresa Bras ise, aşırı hava olaylarında kayıpların mahsule bağlı olduğunu ifade etti.

Bras, “AB’nin ekili alanının %65’ini oluşturan ve esas olarak hayvan yemi olarak kullanılacak olan bir temel gıda ürünü olan tahıllar en ciddi etkilenen mahsul oldu” biçiminde konuştu.

Rapora göre bunlar diğer mahsullere oranla, kuraklık ve aşırı sıcak dalgaları olan dönemlerle bağlantılı olarak “daimi olarak daha büyük kayıplar” gösteriyor ve her kuraklık senesinde bu kayıplar %3’ün de üstüne çıkıyor.

Araştırmacılar bunun meyve, sebze ve asma gibi mahsullerin daha yaygın sulanmasıyla da açıklanabileceğini söylüyor.

İklim değişikliğinin aşırı hava olaylarını artırması beklenen araştırmaya göre bu, Avrupa’daki “dalga etkisi” global gıda sistemi ve gıda fiyatları üstünde de etkili olacak.

Araştırma 2018 senesinde Avrupa’daki aşırı sıcak dalgası ve kuraklığın tahıl üretiminde geçmiş 5 sene ortalamasına göre %8’lik üretim düşüşüne neden olduğuna dikkat çekiyor. Bu durumun “hayvancılıkta yem kıtlığına neden olduğu ve emtia fiyatlarında keskin artışa sebebiyet vermiş olduğu” belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Organizasyonu gıda üretiminin iklim değişikliğine karşı “çok hassas” olduğuna dikkat çekiyor. 2015 senesinde imzalanan Paris İklim Anlaşması’ndan bu yana geçen süreçte, global çapta tarihin en sıcak 5 seneı yaşandı.

Geçtiğimiz günlerde Nature Geoscience dergisinde yayınlanan bir araştırmada Avrupa’da kaydedilen kuraklıkların bölgenin son 2 000 110 senede kaydettiği en şiddetli kuraklıklar olduğu ve 2015 senesinden bu yana yoğunlaştığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir