Hobi Seralarında Hangi Sebzeler İyi Yetişir?

Hobi olarak serada sebze yetiştirmek isteyenler için küçük tüyolar.

Bir vakitler ticari yetiştirme için kullanılacak olan seralar, hobi yetiştiricileri arasında yaygınlaşarak giderek daha popüler hale gelmiştir. Kendi seranızda sebze yetiştirerek, genelde mevsimleriyle ya da açık hava şartlarında sınırlı olan sebzelerin tadını çıkarabilirsiniz. Bir sera, alışılmış açık tarla yetiştiriciliğine göre, bitkilerin büyüme dönemini uzatabilir. Yani alışılmış tarımda, yaz aylarında yetiştirilen domates gibi ürünler, soğuk havalarda ve kış mevsiminde sera içinde de yetiştirilebilir. Üstelik bazı sebzeler, sera ortamında diğerlerinden daha da iyi performans gösterebilmektedir.

Biber

Hemen hemen her türlü biber sera ortamında iyi bir biçimde yetişebilir. Sivri, dolma ve jalapenos da dahil olmak üzere pek çok çeşidi seranızda uygulayabilirsiniz.

Biber fidesini, daha önce açılmış ve fide kökünün girebileceği toprak derinliğe dikin. Eğer biberi tohum halinde ekecekseniz, yaklaşık olarak toprağın 1-2 cm derinine ekiniz. Biberler yaklaşık 40 cm aralıklarla yerleştirilmeli ve hemde polenlerinin gelişimi için 15ºC derece ve üstünde kalan sıcaklıklar sağlanmalıdır.

Domates

Domatesler polenlerini geliştirmek için en az 15 ºC sıcaklığına ihtiyaç duyarlar. Domatesler gelişim olarak sera içinde iyi bir performans gösterir. Dikim sonrası ortalama 100 gün içerisinde olgunlaşma sağlayabilirsiniz.

Domates fidesini, daha önce açılmış ve fide kökünün girebileceği toprak derinliğe dikin. Eğer domatesi tohum halinde ekecekseniz, yaklaşık olarak toprağın 1-2 cm derinine ekiniz. Dikim sıklığını yaklaşık 45-50 cm aralığında yapın. Domatesler gelişim aşamasında güneş ışığına ihtiyacı duyar; bu nedenle onları çok miktarda güneş ışığı alan bir sera alanına yerleştirin.

Sıcak Mevsim Sebzeleri

Sıcak mevsim sebzeleri, yüksek ışık yoğunluğu gerektiren, ancak düşük ila orta derecede gece sıcaklıkları gerektiren sebzelerdir. Gündüz en az 17 ºC ve gece boyunca en az 15 ºC sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Bu sebzeler arasında, fasulye, salatalık, patlıcan, kavun ve kabak; sera ortamında iyi performans gösterir.

Soğuk Mevsim Sebzeleri

Soğuk mevsim sebzeleri, seralarda sıcak mevsim sebzeleri kadar iyi performans gösterir. Bu sebzeler sıcak havalarda bozulup tozlaşamadığı için, sera onlar için ideal bir yerdir. Bu sebzeler, gündüz 11-22 ºC ; gece ise 8-15 ºC arasında bir sıcaklığa ihtiyaç duyar. Soğuk mevsim sebzeleri arasında lahana, karnabahar, brokoli, havuç, pazı, yapraklı yeşillikler ve turp bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir