Havuç Nasıl Ekilir?

Havuç ne zaman ekilir, havuç tohumu ne zaman ekilir, havuç dikimi ne zaman yapılır, havuç nasıl ekilir?

Havuçlar serin mevsim bitkisidir. Yani, eksiksiz olarak havuç ekme zamanı ilk baharda toprak ısısı 10 dereceye ulaştığı zamanlardır. Ülkenin farklı bölgelerinde toprak ısısı ve mevsim geçiş vakitleri farklıdır. Bu sebeple, havuç ekimi yapmadan önce, toprak sıcaklığını kontrolü önemlidir. Havuç dikim zamanı, bir toprak termometresi alarak, toprak sıcaklığını belirlenebilir.

Havucun ideal dikim zamanı: Toprak ısısı 10 derece

Çimlenme Süresi: 12 ila 15 gün

Havuç Dikimi sıklığı : Sıra arası 15-20 cm. Sıra üzeri 23 cm.

Havuç Ne Zaman Ekilir, Havuç Hangi Ayda Ekilir?

Yukarıda anlattığımız gibi, havuç ekme zamanı bölge sıcaklıklarına göre farklılık gösterir. Yaklaşık olarak ülkemizde havucun ekim zamanı; şubat, mart, nisan, mayıs, haziran, temmuz aylarına denk gelir.

Havuç tohumunun çimlenmesi 12.7 ila 23.8 derecelerinde olur. Havuçlar çoğu zaman fideden nakledilmez, direkt toprağa ekilir.

Dikilen havuç çeşidine bağlı şekilde, hasat ekiminden 50 günden 100 güne kadar havuç çıkabilir. Havuç hasadı yaz mevsiminde yapılır. Havuç türüne göre hasat zamanı değiştiği için, hasat zamanı tohum paketinden kontrol edilebilir.

Havucun hasat zamanı yaklaşık olarak Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim aylarına denk gelir.

Havuç Ekimi

Havuç ekimi yapacağınız yerin toprağını belleyip, tırmık ile ince bir hale getirin.
Ekim yapmadan önce toprağın ne çok nemli ne de kurak olacak biçimde hazır olmasını sağlayın, yani hem rutubetli hem de kolaylıkla ufalanıp dağılabilir halde olmalıdır.
Havuç tohumlarınızı toprağa serptikten sonra üzerini 1 santimetre kadar ince bir kapak toprağı ile örtüp, sisleme biçiminde sulayın.
Havuç fideleri çıktıktan sonra tavsiye edilen dikim sıklığını sağlamak amacı ile fazlalık yapan bitkilerin en zayıflarını sökerek seyreltme yapın.
Derim (Hasat) dönemini daha geniş zamana yayabilmek için, mart ayı itibariyle havuç tohumu ekimini 15’er gün ara ile aşamalı olarak yapabilirsiniz.
Kısaca havuç ekimi ve havuç ekme zamanını anlattık. Havuç, sebze ve bitki yetiştirmeye başlamak için muhteşem bir bitkidir. Tohumların ekilmesi kolaydır ve hasadı diğer sebzelere kıyasla bir hayli hızlı gerçekleşir. Minimum sulama ve biraz gübreleme ile çocuklar kendi yiyeceklerini yetiştirmede aktif bir katılımcı olabilirler. Kendi sebzelerini, yiyeceklerini yetiştirmeyi sevebilirler. Bu sayede sebze sevmeyen çocuklar sebze yemeye alışabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir