EVDE YETİŞTİRMESİ EN KEYİFLİ BİTKİ: LİMON AĞACI

Evlerimizde daha fazla vakit geçirdiğimiz bu pandemi döneminde hepimiz yeni hobiler edindik. Bitki yetiştirmek, bu hobilerin arasında en kolay ve en keyiflisi. Elimizle toprağa ektiğimiz bir bitkinin canlanıp büyümesi tarif edilemez bir huzur kaynağı. Üzerine bir de ürün verirse bizi daha da keyiflendirecek, eşsiz bir hobi. Şahane görüntüsüyle limon ağacı, son yıllarda iç ve dış mekanlarda sıkça tercih ediliyor. Siz de salonunuzun bir köşesinde ya da balkonunuzda sürekli çiçek açan, ferah kokular yayan, mutluluk saçan bir limon ağacı yetiştirebilirsiniz. Limon ağacı yetiştirmek için, fide olarak çiçekçilerden ya da marketlerden temin edebilirsiniz. Tamamen kendiniz yetiştirmek istiyorsanız da limon çekirdeklerinden ekimini yapabilirsiniz.

Limon Fidesi

Limon ağacınızı, limon fidesini hazır olarak alıp saksıya yerleştirerek yetiştirmek isterseniz dikkat etmeniz gereken en önemli husus; köklerini fazla sarsmamanızdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da en az 22 cm ağız çapında olan bir saksı tercih ederseniz, daha uzun süreli bir kullanım sağlayabilirsiniz. Limon ağacı yaz – kış bol güneş ışığına ihtiyaç duymaktadır. Fideyi ektiğiniz saksıyı gün boyunca ışık alan bir yere yerleştirmelisiniz. Ayrıca açık havada yetiştirilmesi daha verimli olacaktır. Balkon, teras ya da bahçeniz bulunuyorsa limon ağacınızı yetiştirmek için bu alanları tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Yazın, çok sıcak havalarda gölge alanlara alınmasında, kışın ise en az 11 derece sıcaklıkta olan ortamlarda bulundurulmasında fayda vardır. Limon ağacı bol su ister, toprağı sürekli nemli kalmalıdır. Senede bir kez budamak ve iki yılda bir saksısını değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Çekirdekten Limona

Limon ağacınızı limon çekirdeklerini ekerek tamamen kendiniz de yetiştirebilirsiniz. Öncelikle limon çekirdeklerini kuruması için bekletip kuruyan çekirdeklerin dış zarını soyunuz. Bir peçeteye 6 ya da 8 adet çekirdek yerleştirip peçeteyi katlayarak kapatınız ve su püskürtmek suretiyle nemli tutunuz. Nemli peçeteyi ağzı tamamen kapalı bir poşet içerisinde muhafaza ederek, iki hafta boyunca, aydınlık, fakat güneşe ışığına direkt maruz kalmayacağı bir yere yerleştirerek filizlenmeye bırakabilirsiniz. İki hafta sonunda çekirdeklerde filizlenme meydana gelecektir. Filizlenen çekirdekleri küçük bir saksıya ekebilirsiniz. Ekim işlemi yüzeye yakın şekilde yapılmalıdır. Filizlenen çekirdeklerin üzerini iki parmak kalınlığında toprakla örtmeniz yeterli olacaktır. Bu işlemlerden sonra saksınızı güneş gören bir yere yerleştirin ve toprağın üzeri kuruduğunda 1 kaşık su vererek hafif nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. 2 – 3 günde bir de bir spray yardımı ile sulayabilirsiniz.

Sulama ve Bakım

Limon fidesi alsanız da çekirdekten kendiniz filizlendirseniz de gerekli olan bakım ve sulama aynı olacaktır. Gün boyu ışık alan bir konuma yerleştirmeniz önemli. Açık hava daha iyi bir seçenek olmakla birlikte, rüzgardan korunmalı ve kışın soğuk havalarda iç mekanlara alınmasına özen gösterilmelidir. Işığı sevdiği kadar suyu da seven limon ağacınızı, toprağı çamurlaşmayacak şekilde, sürekli nemli tutmanız gerekir. Limon ağacınızı, mutfakta yıkadığınız sebzelerin ya da pirincin suyu ile sulamanız da  oldukça faydalı olacaktır. Çeşme suyu ise içerdiği klor nedeniyle önerilmemektedir. Yapraklarına da sıklıkla su püskürtürseniz daha da canlanacaktır. Sulama ile ilgili en önemli husus ise, köklerin çürümemesi için saksının dibinde su birikmemesine dikkat edilmesidir.

Limon ağacı topraktan fazla besin emdiği için gübreleme işlemi ile limon ağacınızın verimliliğini arttırabilirsiniz. Gübre kullanımında perlit, vermikülit, organik gübre tercih edebileceğiniz gibi tavuk gübresi de toprağınıza destek verecektir.

Budama

Budama işlemi tüm bitkilerin daha iyi yetişmesi için önemli bir husustur. Budama işlemi ile ağaçların verimini arttırabilir, daha iyi büyümesini ve güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Budama işlemi için Ekim ayının sonları ya da Kasım ayı başlangıcı oldukça uygundur. Budama işlemine başlamadan önce, ağacınızda meyve varsa toplamanız gerekir. Yere bakan dallar ile kuru olanlar kesilmek suretiyle budama yapılır. Bir kalem kalınlığından küçük olan tüm dallar kesilmeli ve ağacın her dalı güneş görecek şekilde, her dal bir üstteki daldan büyük olacak şekilde budanmalıdır. Zarar gören ve hastalıklı dallar varsa onlar da kesilir. Ağacın gövdesinde oluşan filizler ağacın sağlığını olumsuz yönde etkiler. Yeni oluşmuş ve yeşil filizler elinizle kolayca koparabilirsiniz. Budama işlemi sonucunda dalların kuvveti artacak ve meyveleri daha kolay destekleyeceklerdir. Eğer ağacınızda çiçeklenme başlamışsa, budama işlemi için bir sonraki yılı beklemeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir