Evde Soğan Nasıl Ekilir

Evde renk renk çiçekler, taze taze tüketilebilecek mis gibi sebzeler yetiştirmeyi, balkonu bahçeye dönüştürmeyi seviyorsanız sizi hemen böyle alalım. Çünkü bugünkü konumuz evde soğan yetiştirme!

Hemen daima ihtiyacınız olacak soğanlar hep elinizin altında olsun istiyorsanız evde soğan nasıl yetiştirilir, adım adım tüm detaylarıyla öğrenin ve bir an evvel uygulamaya başlayın. Mis gibi salatalardan farklı yemek tariflerine, lezzetiyle mutfağımızın en vazgeçilmezlerinden olan taze soğanlar sizin için hem daima ulaşılabilir bir hale gelsin hem de çok daha ekonomik olsun.

“Ben önceden evde hiç bitki yetiştirmedim ki, yapabilir miyim acaba?” diye düşünenlerin bile çok basit bir biçimde uygulayabileceği bu evde, saksıda taze soğan yetiştirme yöntemini muhakkak denemelisiniz, bizden söylemesi.

1. adım: Malzemeleri bir araya getirerek işe başlayalım

Evde yeşil soğan veya taze soğan olarak bildiğimiz soğanı yetiştirmek için önce tabii ki malzeme listesindeki tüm maddeleri bir araya getirmeniz gerekmektedir.

Evde soğan yetiştirmek için ihtiyacınız olacak malzemeler şöyle:

  • Büyük boy saksı (Saksınız yoksa plastik şişe de kullanabilirsiniz)
  • Organik maddeler bakımından zengin toprak (Torf veya bitki toprağı adı ile yapı marketlerden ya da çiçekçilerden kolayca temin edebilirsiniz)
  • Doğal gübre
  • Arpacık soğan (Miktarına saksınızın boyutuna göre kendiniz karar vermelisiniz, semt pazarlarından ve bazı manavlardan temin edebilirsiniz)
  • Sulama kabı

2. adım: Saksının içine gübre ve toprağı yerleştirin

Soğan ekiminde seçeceğiniz saksı dilediğiniz kadar büyük olabilir. Zira ekeceğiniz soğanların arasına yaklaşık bir 10-15 santimetrelik aralıklar bırakmanızda fayda vardır. Seçtiğiniz saksıya uygun miktarda toprak ve bir miktar gübre satın aldıktan sonra kolları sıvayıp işe koyulabilirsiniz. Saksının altına bir miktar toprak yerleştirin. Ardından üzerine gübreden koyun. Az bir miktar gübre yeterli olacaktır. Sonrasında yine toprak ilave edin. Bu aşamada saksının yarısından biraz daha fazlasına kadar toprak ilavesi yapabilirsiniz.

Yalnız dikkat, toprağı ve gübreyi yerleştirirken çok bastırmamaya, toprağı hava alabilecek bir biçimde bırakmaya dikkat edin. Çok gevşek de olmamalı tabii, aman diyelim.

3. adım: Toprağa arpacık soğanları doğru şekilde ve aralıklarla yerleştirin

Sıra geldi toprakla doldurduğunuz saksının içerisine arpacık soğanları yerleştirmeye.Arpacık soğanları sürgün yeri üstte kalacak şekilde toprağın içerisine yerleştirmeye başlayın. Her bir arpacık soğanının arasına 10 santimetre kadar boşluk bırakmaya özen gösterin. Ancak saksınız darsa bu miktarı biraz daha azaltarak aralık bırakabilirsiniz. Ektiğiniz arpacık soğanları bütünüyle toprağa gömmemeye, sürgün kısmını biraz toprağın üstünde bırakmaya özen gösterin.

Eğer arpacık soğanlarınızın fazla görünür kaldığını düşünüyorsanız üzerine elinizle biraz daha toprak ilavesi yapın ama toprağı asla bastırmayın, biraz gevşek ve hava alır yapıda olmasına dikkat edin. İlk sulamasını yapın.

4. adım: Düzenli olarak sulamaya ve doğru sıcaklık-ışık-nem bulunan bir ortamda bekletmeye özen gösterin

Taze soğan çok basit yetiştirilebilir bir bitki olduğundan ekiminin ardından yapacaklarınız oldukça az ancak yine de önemli. Soğanın nasıl bir ortamda yaşadığını unutmamalı ve ona en ideal şartları sağlayarak sağlık ile büyümesine yardımcı olmalısınız.

Soğan, sıcaklığı 15-25 derece olan, fazla nemli veya kurak olmayan, direk olarak ve şiddetli güneş ışığı almayan ama güneş gören hemen her ortama uyum sağlayabilir. Bunun yanında sulama yapmayı da ihmal etmemek gerekir. Fazla sulama yapıldığında soğan köklerinde çürümeler oluşacağından burda da ölçüyü kaçırmamak, yaklaşık 2 günde 1 olacak biçimde, sprey şişeyle sulama yapmak yeterli olacaktır.

5. adım: Soğanlarınızı kullanmaya yakın sulama miktarını azaltabilir ya da tamamen bitirebilirsiniz

Soğanlarınız 3-4 gün içerisinde yeşillenmeye başlayacak, bir hafta sonrasında ise filizler iyice kendisini belli etmeye başlayacaktır. Bu aşamadan sonra taptaze soğanlarınızın kullanılabilir duruma gelmesi hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu sebeple sulama miktarını (havalar çok kurak değil ise) azaltmanız yerinde olacaktır. Aksi halde toprağın altında kalan ve kök görevi gören arpacık soğanlarda ciddi çürümeler meydana gelebilir ve kısa bir süre içinde bu durum soğanlarınızın verimini azaltabilir, aklınızda bulunsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir