Çiftçinin Buğday Tarlasına Zehir Sıkarak Sararttılar!

Buğday tarlasına zehir sıkılan çiftçinin bir senelik emeğini bir gecede sararttılar. Osmaniye’nin Köyyeri Mahallesi’nde senelerdir tarım ürünleri ve tarım araçları sabotaja uğrayan çiftçiler isyan etti. Mallarına zarar verenlerin bulunmasını isteyen çiftçiler yetkililere seslenerek köye mobese takılmasını istediler.

Çiftçinin buğday tarlasına zehir sıkarak sararttılar!

Osmaniye merkeze bağlı Köyyeri Mahallesi’nde çiftçilik yapan Fuat Binici’nin 68 dönümlük buğday tarlasına kimliği belirsiz kişiler tarafından zehir sıkılınca zarara uğradığını belirten Binici, bu duruma tepki gösterdi. Osmaniye merkeze bağlı Köyyeri köyünde geçimini çiftçilikle sağlamayı başaran Fuat Binici, 68 dönüm araziye 35 bin lira harcayarak buğday ekti. Önceki günlerde yağan yağmurlardan sonra buğday tarlasını incelemeye giden Binici, gördüğü manzara karşısında gözlerine inanamadı. Buğday tarlasının bütünüyle sarardığını gören Binici, tarlanın içerisinde yapmış olduğu incelemede 6-7 kişilik bir grubun ayak izlerine rastladı. Tarlanın bazı alanlarının yeşil kaldığını gören çiftçi, şahısların gece saatlerinde sırt pompası ile tarlaya kurutucu zehir sıktığını iddia etti. Çiftçi Fuat Binici’ye destek olmayı isteyen diğer çiftçiler ise, yaşanan son olayın ilk olmadığını iddia ettiler. Yaklaşık 6 senedir bu tür vakalarla karşı karşıya kaldıklarını belirten çiftçiler, süreç içerisinde pek çok çiftçinin tarlasının kurutulduğunu, ağaçlarının kesildiğini, tarım araçlarının yakıldığını söylediler. Mallarına zarar veren kişilerin bulunmasını isteyen çiftçiler, yetkililere seslenerek köye giren çıkanların tespiti için mobese takılmasını istediler.

“Emeklerimin hepsi boşa gitti”

“Çocuğum gibi baktım” diyerek yaşadığı olayın üzüntüsünü söyleyen çiftçi Fuat Binici, “Ben Köyyeri köyünde çiftçilik yapıyorum. 68 dönüm tarlama buğdayımı ektim. Çocuğum gibi baktım. Buğday tarlamı bir gecede sararttılar. Yan taraftaki tarla yemyeşil benim tarlam sarardı. Bun yapan kişiler muhtemelen sırt pompası ile ilaç sıkıp kuruttular. Ekinimi kurutanların bulunmasını istiyorum. Tarlanın bu hale gelmesi için ben 35 bin lira masraf ettim. Bir yığın yatırım yaptım. Hepsi boşa gitti emeklerim boşa gitti. Çok büyük zarardayım. Yağmur yağdı. Yağmurdan sonra tarlaya bakmaya geldik. Ayak izleri bulduk. Onda fark ettik. Muhtemelen sırt pompası ile 6-7 kişilik bir grup bu tarlaya zehir sıkmış. Bir senelik emeğim boşa gitti” dedi.
“Yıllardır aynı problemlerle karşılaşıyoruz”

Yaşanılan son olayın ilk olmadığını dile getiren muhtar azası Süleyman Usta, “Bu olay yeni oldu ama her yıl 2-3 aya bir çiftçilerin tarlalarına zehir sıkıyorlar. Ağaçlarını kesiyorlar. Zeytinlere ilaç sıkıyorlar. Araba yakıyorlar. Biz muhtarlık olarak köye kamera taktırdık. Köyümüze mobese takılmasını istiyoruz. Bunları kimin yapmış olduğunu bilmiyoruz ama yakın köylerde bunları yapan insanlar var. Az çok tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir