Çiftçinin Bankalara Ne Kadar Borcu Var?

Pandemiyle beraber problemleri ikiye katlanan çiftçiler dar boğaza girdi. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, çiftçinin bankalara olan borç miktarını açıkladı.
CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, çiftçinin yalnızca bankalara olan borcunun son bir senede 22 milyar artarak toplamda 137 milyar tl’ye ulaştığını belirterek, getirilen düzenlemenin de çiftçinin borcunu yapılandırmak yerine uygulanmakta olan ‘tefeci faizi’ sebebiyle borcunu artıracağını söyledi.

Sözcü Gazetesinden Halil Ataş’ın haberine göre, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, TBMM’de düzenlemiş olduğu basın toplantısında, çiftçinin bankalara olan borçlarının 137 milyar tl’ye ulaştığını belirtti. Çiftçinin yalnızca bankalara olan borcunun son bir senede 22 milyar artarak toplamda 137 milyar tl’ye ulaştığını belirten Orhan Sarıbal, “Çiftçinin bu borcun altından kalkma, bu borcu ödeme şansı yok. Çiftçinin hem bankalar hem de Tarım Kredi Kooperatifine olan borçları, faizleri silinerek uzun süreli yapılandırılmalı” dedi.

“DESTEK PROGRAMINA ÇİFTÇİ DAHİL EDİLMEDİ”

Orhan Sarıbal, pandemi sürecinde bütün ülkelerin çiftçisine destek olurken ülkemizde gündeme getirilen hiçbir destek programına çiftçilerin dahil edilmediğine dikkat çekerek şöyle konuştu; “Bütün olumsuz şartlara rağmen üretime devam etmekte olan çiftçi, ürettiğinden para kazanamadığı için borcunu çeviremedi ve borç yükü altında ezildi. Artan borç yükü sebebiyle çiftçinin tarlasına, bağına, bahçesine, evine, traktörüne, hayvanına haciz geliyor. Borç yükü altında ezilen çiftçilerimizden bazıları bunalıma sürüklenerek intihar ediyor. Son olarak İzmir Torbalı’da 46 yaşında 3 çocuk babası çiftçi Basri Yıldırım, elinde avucunda ne var ise sattığı halde borcunu bitiremeyince, canına kıydı.”

“TARIM KESİMİ 4.8 BÜYÜDÜ DİYORLAR”

“Tarım kesimi % 4.8 büyüdü diyorlar. Doğru ama çiftçinin borcu da büyüdü. Çiftçi borçları artık dayanılmaz bir hal aldı” diyen Sarıbal, şöyle devam etti:

2002 senesinde 2 800 000 çiftçinin bankalara olan toplam borcu 2.4 milyar liraydı. Çiftçi sayısı bugün 2 100 000 civarına düşmüş durumda. 21 Şubat 2021 tarihli BDDK verilerine göre çiftçilerimizin yalnızca bankalara olan toplam borcu 137 milyar lira oldu. Çiftçinin son bir ayda 3 milyar, son bir senede ise 22 milyar arttı.

Banka borcunun yanında çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatifine olan borcu ise 9 milyar lira. Resmi toplam borç miktarı 146 milyar lira. Bankalara olan 5 milyar lira, Tarım Kredi Kooperatifine olan yaklaşık 1 milyar lira, toplamda 6 milyar lira borç ise şu an için takipte.

Tarım kesimi büyüyor ise çiftçi neden borçlarını ödeyemiyor. Çiftçilerimizin her ay katlanarak artan bu borçları ödeme olanağı yoktur.

“DÜZENLEME BORÇLARI ARTIRACAK”

Çiftçilerin borç yapılandırma isteklerine kulak tıkayan AKP yönetiminin, gelen baskılar üzerine şimdi Tarım Kredi Kooperatifine olan ve takibe düşen borcunu yapılandırmak için TBMM’ye verilen torba kanun teklifine ek yaptığını belirten CHP’li Sarıbal, getirilen düzenleme çiftçinin borcunu yapılandırmak yerine uygulanmakta olan ‘tefeci faizi’ sebebiyle borcunu artıracağını söyledi.

“MİLYAR DOLARLIK ALTIN MADENİ”

2008 senesinde Tarım Kredi Kooperatifi iştiraki olan GÜBRETAŞ’a ait bir maden sahasının yaşanan anlaşmazlık sonrası yeniden Tarım Kredi Kooperatifi’ne geçtiğini aktaran Orhan Sarıbal, “6 milyar dolarlık bir altın madeni rezervi olduğu söylenen madenin işletmesi için Ziraat Bankası ile kredi anlaşması yapıldı. Tarım Kredi Kooperatifi bir tarım kuruluşu. Ortakları çiftçiler. 6 milyar dolarlık altın rezervi olan Tarım Kredi Kooperatifi ortağı olan çiftçilerin borç sorununa çözüm bulabilir. Kullandırdığı kredileri çiftçileri mağdur etmeyecek şekilde uygun faiz oranları ve taksitlerle tahsil edebilir” ifadelerini kullandı.

“5 YIL VE FAİZSİZ YAPILANDIRILMALI”

Orhan Sarıbal, çiftçinin Tarım Kredi ve bankalara olan tüm borcunun faizlerinin silinerek, kalan anaparanın da çiftçinin gelirine göre en az 5 yıl ve faizsiz yapılandırılması gerektiğini söyledi.

“HÜKÜMET GÖZ BOYUYOR, DEPOLARDA TONLARCA ELMA VAR”

Çiftçilerden soğan ve patates alımı uygulamasını da değerlendiren CHP’li Orhan Sarıbal, sözlerini şöyle tamamladı ;

Çok geç alınmış bir karar. Çiftçinin patatesi ve soğanı önemli ölçüde maliyetlerin altında satışı yapıldı. Kalanların büyük çoğunluğu ise çürüdü. Ülkemizde 5 000 000 tona dolayında patates üretiliyor. Alınacak miktar ise 300 000 ton dolayında. Tamamen göz boyamaya dönük bir karar. Çiftçinin problemlerini çözmekten uzak.

Eğer bu konu da samimi iseler, eğer gerçekten üreticiye yardımcı olmak istiyorlar ise bugün Antalya, Karaman, Konya, Niğde, Isparta’da depolarda çürümeye terk edilen tonlarca elma var. Hükümet bu elmayı üretim ve depo maliyetleri karşılığında alıp vatandaşa dağıtabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir