BROKOLİ NASIL YETİŞTİRİLİR?

İnsan sağlığına sayısız fayda sağlayan, lahana ve karnabahar ile aynı familyadan olan brokoli, soğuk mevsim bitkisidir. Tarımsal üretimde önemli bir yere sahip olan brokoli yetiştiriciliği gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Türkiye coğrafik konumu itibariyle tarımsal potansiyeli oldukça yüksek bir ülkedir. Sebze ve meyvelerin rahatlıkla yetiştirildiği iklim koşullarına sahip olan ülkemizde brokoli yetiştirmek de mümkündür. Brokolinin olgunlaşmamış yeşil çiçek tomurcukları yaz aylarındaki kurak ve sıcak havalardan olumsuz yönde etkilenmektedir. Yaz ayları bitkinin gelişmesi açısından iyi olsa da olgunlaşmamış çiçek tomurcukları normal bir gelişme göstermez. Bu yüzden yaz aylarında ortalama hava sıcaklığının 20°C’nin üzerinde olduğu bölgelerde brokoli yetiştiriciliği ekonomik olmamaktadır.

Çiğ ve pişmiş olarak tüketilebilen brokolinin hafif buharda pişirilerek tüketilmesi, en pratik ve ideal tüketme yöntemidir. Yemeklerde ana besin olarak tüketilen brokoli salatalarda da kullanılır. Türkiye’de son yıllarda üretimi ve tüketimi hızlı bir şekilde artmaktadır.

Brokoli Nasıl Ekilir?

Brokolinin üzerinde yer alan küçük tomurcuklar brokolinin tohumudur. Dolayısıyla, son derece kolay elde edilirler. Kurutulmuş veya yaş olarak yıl boyunca ekimi yapılabilen Brokoli tohumları için en ideal ekim dönemi ise ilkbahar ve yaz aylarıdır. Güneşi ve nemi seven bir bitki olduğu için güneş görebilen alanlarda, temiz ve yumuşak topraklara ekilmelidir.

Tohumları ekmek için toprakta 2 cm derinlik yeterli olup, tohumların arasında yaklaşık 80 cm aralıklar olmasına özen gösterilmelidir. Çimlenme süresi 2 hafta olan brokolinin olgunlaşma süresi ise 5 aya kadar çıkabilir. Nemli ortamı seven bir bitki olduğu için her gün ya da iklim koşulları elverişli ise 2 günde 1 sulanması gerekmektedir.

Tohum ekimi yapılacak olan toprak organik maddece zenginleştirilmiş ve işlenmiş olmalıdır. Brokoli yetiştiriciliği ticari amaçla yapılıyorsa, maksimum verim almak için uzman danışmanlığında gübreleme yapılmalıdır.

Brokoli Hasadı

Brokoli hasatı olgunlaşmamış çiçek taslakları üzerinde bulunan küçük çiçek gözleri açılmadan önce yapılmalıdır. Hasat için en uygun dönemdir, Çiçek sürgünlerinin iyi geliştiği dönemdir. Brokolinin çiçek sürgünlerinin geliştiği dönem, hasat için en uygun dönemdir. Üzerinde bulunan küçük çiçek gözleri açılmadan önce toplanması gerekmektedir. Hasatta gecikme olursa çiçeklenme başlar ve sebze olarak değerlendirilen kısımlar odunlaşır, lezzeti azalır.

Önce ana çiçek sürgünleri diye adlandırılan tepe kısmı hasat edilir. Ana çiçek sürgünleri hasat edildikten sonra ilerleyen dönemde yaprak koltuklarından yan çiçek sürgünleri gelişir. Bu sürgünler hasat olgunluğuna geldiğinde bıçakla kesilerek hasat eidlirler. Ana ve yan çiçek sürgünleri hasat olgunluğuna geldiğinde düzenli olarak hasat edilmesi gerekmektedir. Bitkinin tamamı kesilerek de hasat yapılabilir. Hasat edilen sürgünlerin ağırlıkları, hasat edilen sürgünlerin büyüklüklerine bağlı olarak değişirken, boyları 15 cm civarında olmalıdır. Ana sürgünlerin ağırlıkları 100-600 gram, yan sürgünlerin ise 10-50 gram arasında değişim gösterir.

Brokolinin Faydaları

Brokoli başta kanser ve kalp hastalıkları olmak üzere, diyabet gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Vücuttaki sağlıklı hücreleri ve dokuları destekleyen, stresi azaltan çok sayıda antioksidan içerir. A, C, E vitaminleri ve karotin barındırır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve yaşlanmayı geciktirir. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olan brokoli, vücudun pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olan alkali bir sebzedir.

Brokoli, güçlü yapısı ile vücuda zararlı kimyasalları ortadan kaldırıyor. İçerdiği sülforafan, kanserli hücrelerin büyümesini engellemekle birlikte onları öldürebiliyor.

Kan damarlarını güçlü tutarak, kalp hastalıklarına karşı kalkan görevi üstlenen brokoli, lifli olduğu için kolesterol seviyelerini düzenler ve kalp krizlerini önler.

K vitamini kaynağıdır ve kemiklerin mineral yoğunluğunun korunmasında önemli bir rol oynar. K vitamini, kalsiyumla birlikte dişlerin de korunmasına yardımcı olur. Ayrıca kalsiyum, lif ve C vitamini sayesinde metabolizmayı hızlandıran brokoli, düşük kalorili bir sebze olarak kilo vermeye de yardımcı olur.

Alkali bir besin olarak brokoli, vücudun pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Enerjiyi artırır ve yaşlanma sürecini hızlandırma eğiliminde olan serbest radikallerle savaşır. C vitamini ayrıca cilt elastikiyetini artırır ve kırışıklıkları azaltarak kolajen üretimine katkı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir