Brezilya Tarımda 2022 Yılına Nasıl Geçti?

Hem pandemi hem de ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarımsal ihracat yetişti. Soya fasulyesinde artan rekor talebin adresi olmayı isteyen ülkede 2022 mahsulünün bir bölümü şimdiden satılmış durumda.

Haziran ayından bu yana yeni tip koronavirüsün (Covid-19) en yoğun etkilediği ülkelerden bir tanesi olan Brezilya bir yandan salgınla amansız bir mücadele yürütürken bir yandan da ekonomik kriz ile boğuşuyor. Para birimi realin Amerika doları karşısında yaşadığı düşüşün etkilerini atlatmaya uğraşan Brezilya’da bu zorlu günlerin can simidi ise tarım sektörü oluyor.

Yağlı tohumlara talep artınca…

Nüfusu 200 milyonun üstünde olan ülkede tüm kesimleri derinden etkilemeye başlayan ekonomik darboğaz sürecinde tarımsal ihracata yönelik yoğun bir çaba başlatıldı. Krizden çıkış umutlarının tarıma odaklanmasının altında ise dünya çapında yağlı tohumlara olan talepteki artış var. Brezilya da işte bu artan ihtiyacın adresi olarak döviz gelirlerini yükseltme amacında.

Stoklar tarihin en düşük düzeyinde

Brezilya halihazırda dünyanın en büyük soya fasulyesi üreticisi konumunda. Aynı şekilde senede 26 milyar dolar ile dünya çapında yapılan soya ihracatının % 47,6’sını tek başına karşılıyor. Ancak bu sene yurtdışından önceden görülmemiş seviyede yükselen talep hem ihracatı rekor seviyelere çıkardı hem de ülkedeki soya stoklarını tarihteki en düşük düzeylere indirdi.

Henüz üretilmemiş ürünler satılıyor!

Ülkede Ağustos ayı içinde 2020-21 sezonu mahsullerinin yarıya yakınının satıldığı açıklanırken kalan ürünler için de anlaşmaların tamamlandığı belirtilmişti. Ancak isteklere yetişmekte zorlanan üreticiler artık ithalatçı şirketlerle 2022 senesinde üretecekleri ürünler için bile anlaşma yapmaya başladı. Öyle ki, Brezilya’nın soya üreticisi olan en büyük kamu kuruluşu Mato Grosso Tarımsal Ekonomi Enstitüsü 2022 hasadının şimdiden % 1,3’ünün satıldığını duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir